B_LPU Likvidace pojistných událostí

Vysoká škola finanční a správní
léto 2024
Rozsah
2/0/0. 12 hodin KS/semestr. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Žaneta Boučková, Ph.D. (cvičící)
Garance
Ing. Žaneta Boučková, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Dita Egertová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
B_LPU/pFPH: Út 15:45–16:29 E305, Út 16:30–17:15 E305, Ž. Boučková
Předpoklady
Tento předmět nemá žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu bude student schopen vysvětlit co je to pojistná událost,která je vždy spojena se vznikem škody, v lepším případě pouze na majetku. V případě že ale máte uzavřené dobré pojištění a vše správně vyřídíte, může vám pojistné plnění v ideálním případě zcela nahradit (či u obnosového plnění i přeplatit) nebo alespoň zmírnit finanční dopad škody, zejména ekonomické.Po doložení všech potřebných dokladů, dokumentů a fotografií ve stanovení výše pojistného plnění a uzavření celé pojistné události dle zákona bude schopen porozumět a vysvětlit využití informačních systémů a technologií při likvidaci pojistných událostí,mezinárodní spolupráci České asociace pojišťoven (ČAP) a jejích členů při řešení náhrad poškozenému.
Výstupy z učení
Student bude schopen po absolvování tohoto kursu s odborností vysvětlit, co je to pojistná událost. Bude znát postupy a metody, jak má probíhat likvidace ze strany pojišťoven. Dále se bude orientovat v nárocích poškozených a jejich oprávněných nárocích při vzniku pojistných událostí. Na základě takto získaných poznatků bude umět pochopit, jak postupovat ve škodovém a nebo obnosovém pojištění, aby nebyl ze strany pojistitele krácen při odškodňování svých oprávněných nárocích.
Osnova
  • 1) Majetková a nemajetková újma (škoda), osoba škůdce 2) Zavinění, spoluzavinění dalších osob a poškozeného 3) Protiprávní jednání 4) Limitace práva na náhradu škody 5) Vznik újmy (škody) 6) Příčinná souvislost 7) Zvláštní druhy povinnosti hradit škodu a nemajetkovou újmu 8) Způsob náhrady škody a stanovení její výše 9) Promlčení 10)Specifika povinnosti náhrady škody způsobené členy orgánů obchodních korporací 11)Specifika povinnosti hradit škodu v pracovněprávních vztazích 12)Uplatnění nároku na náhradu škody
Literatura
    povinná literatura
  • NOZ č. 89/2012 sb.
  • Gabriel Achour, Martin Pelikán: Náhrada škody a nemajetkové újmy v občanskoprávních a obchodních vztazích, KEY Publishing, s.r.o., Ostrava 2015, ISBN 978-80-7418-231-0
Výukové metody
Výuka probíhá formou / přednášek / cvičení / seminářů / v prezenční formě studia /a řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zápočtem, semestrální práce v rozsahu 8 - 10 str. je podmínkou k udělení zápočtu
Informace učitele
Témata semestrálních prací budou zadávána ze strany tutora v rámci řízených konzultací
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2021, léto 2022, léto 2025.