Kontrola pravopisu v prohlížeči


 1. Jak nastavím kontrolu pravopisu?

  Kontrola pravopisu ve webových formulářích a textových polích, tedy červené podtrhávání nespisovného textu, je záležitostí konkrétního webového prohlížeče používaného k prohlížení webových stránek. Chcete-li používat kontrolu pravopisu, musíte tuto možnost povolit přímo ve svém prohlížeči.

  Pro povolení kontroly pravopisu nebo instalace slovníku postupujte podle návodu pro váš prohlížeč.

  Pozor: Všechny návody jsou určeny pro operační systém Windows.

 2. Nastavení v prohlížeči Chrome

  Prohlížeč Chrome má v základním nastavení kontrolu pravopisu integrovanou. V případě, že ji nemáte povolenou, postupujte následující cestou:

  Ikona klíče na liště prohlížeče (vpravo nahoře) → Nastavení → Zobrazit rozšířená nastavení → Jazyky → Nastavení jazyků a kontroly pravopisu.

  nastavení jazyků

  V zobrazeném dialogovém okně můžete kontrolu pravopisu zapnout a zároveň přidávat libovolné jazyky. Zde také můžete měnit jazyky pro kontrolu pravopisu.

  zapnutí kontroly pravopisu a volba jazyků

  Pozn.: Návod je aktualizován pro verzi prohlížeče Chrome 21.

 3. Nastavení v prohlížeči Firefox

  Prohlížeč Firefox obsahuje kontrolu pravopisu v základním nastavení. Povolit ji můžete následující cestou:

  Ikona Firefox (vlevo nahoře) nebo v hlavní nabídce Nástroje → Možnosti → Rozšířené → Obecné → Prohlížení → Při psaní kontrolovat pravopis.

  zapnutí kontroly pravopisu

  V případě, že chcete použít slovník, který nemáte nainstalovaný, postupujte následovně:

  Klikněte pravým tlačítkem myši v textovém poli prohlížeče → Přidat slovník → Doplňky → Slovníky a jazykové balíčky → nainstalujte vybraný slovník jako doplněk přidáním do aplikace Firefox (Instalovat slovník → Přidat do aplikace Firefox → zvolit doplněk a kliknout na Instalovat nyní).

  V některých případech může být vyžadován restart aplikace.

  přidání slovníku

  Pozn.: Návod je aktualizovaný pro verzi prohlížeče Firefox 14.

 4. Nastavení v prohlížeči Opera

  Prohlížeč Opera obsahuje základní kontrolu pravopisu, tu můžete povolit pravým kliknutím myši ve formuláři nebo v textovém poli prohlížeče, případně následující cestou:

  Ikona Opera (vlevo nahoře) → Nastavení → Pokročilé volby → Prohlížení → Kontrolovat pravopis.

  zapnutí kontroly pravopisu

  zapnutí kontroly pravopisu v textovém poli prohlížeče

  Chcete-li změnit slovník jazyka použitého ke kontrole pravopisu, klikněte pravým tlačítkem myši na formulář nebo textové pole prohlížeče, zvolte "Slovníky" a vyberte požadovaný slovník. V případě, že není nainstalovaný, zvolte "Přidat/odstranit slovníky" a vyberte slovník, prohlížeč vás provede instalací. Jestliže chcete slovník používat jako výchozí, můžete tak zvolit již v instalaci.

  Pozn.: Návod je aktualizován pro verzi prohlížeče Opera 12.

 5. Nastavení v prohlížeči Internet Explorer

  Prohlížeč Internet Explorer v dosavadních verzích neobsahuje kontrolu pravopisu. Můžete si však ručně nainstalovat libovolnou aplikaci, např. Speckie. Tato aplikace je zdarma pro osobní, tedy nekomerční, použití.

  Stáhněte a nainstalujte instalační soubor. Po instalaci v prohlížeči ve správci doplňků povolte doplněk Speckie:

  Nástroje (ikona vpravo nahoře nebo menu v hlavní nabídce) → Správa doplňků → zvolit Speckie → Povolit.

  Kontrolu pravopisu zapněte pravým kliknutím myši ve formuláři nebo v textovém poli prohlížeče. V nabídce je také možnost přepnout se do nastavení, kde můžete např. změnit styl zvýraznění kontroly pravopisu a přidávat další slovníky. V základní nabídce Speckie je pouze angličtina, další jazyky je nutno stáhnout. Je tak možné učinit v nastavení, kde po kliknutí na "Získat další slovníky" budete přesměrováni na webovou stránku Speckie do sekce "Slovníky". Slovníky jsou soubory s příponou .sdinstall, stáhněte je do počítače a naistalujte. V nastavení potom můžete libovolně přepínat mezi nainstalovanými slovníky.

  zapnutí kontroly pravopisu

  nastavení dalších slovníků

  Pozn.: Návod je aktualizovaný pro verzi prohlížeče Internet Explorer 9.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na vsfsis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.

Relevantní odkazy 


Nahoru | Aktuální datum a čas: 20. 7. 2019 04:55, 29. (lichý) týden

Kontakty: vsfsis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz, studijní odd., správci práv | Více o Informačním systému