B_ZEPr Základy evropského práva

Vysoká škola finanční a správní
léto 2011
Rozsah
2/0. 6 hodin/semestr. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Ing. Michal Částek, Ph.D. (cvičící)
doc. Dr. iur. Mag. phil. Harald Christian Scheu, Ph.D. (cvičící)
JUDr. Stanislav Sviták, Ph.D. (cvičící)
JUDr. Jana Šmejcová (cvičící)
Mgr. Martin Mikuláš (pomocník)
Garance
doc. Dr. iur. Mag. phil. Harald Christian Scheu, Ph.D.
Katedra regionálního rozvoje a veřejné správy (FPSS, KRRVS) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Pavlína Ondrová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Anotace je stejná pro obě formy studia. Cíl kurzu: Cílem předmětného kursu je seznámení studentů s vývojem evropské integrace, objasnění pramenů práva ES a jejich hierarchie, seznámení s vlastnostmi jednotlivých druhů právních aktů včetně jejich vymahatelnosti před vnitrostátními orgány i orgány ES. Kurs se dále věnuje institucionální struktuře Evropské unie a to včetně schvalovací procedury, kterou se přijímají akty sekundárního práva ES/EU. Součástí kurzu je i přehled aktuální judikatury ESD, stejně jako příklady významných rozhodnutí vnitrostátních soudů, které vypovídají o limitech akceptace evropského práva v členských zemích Evropské unie. V neposlední řadě se kurz věnuje otázkám Lisabonské smlouvy a hlavním změnám, které tato smlouva do primárního práva ES/EU přináší, a problematice přistoupení ČR k Evropské unii a současnému postavení ČR v rámci EU.
Osnova
  • Tato osnova je určena pro prezenční studium, průběh výuky pro kombinované studium je uveden ve studijních materiálech formou metodického listu (ML). Obsah přednášek: 1) Vývoj integračního procesu v Evropě 2) Institucionální struktura ES/EU 3) Primární a sekundární právo ES/EU 4) Proces přijímání sekundárního práva ES/EU 5) Postavení ESD a výběr judikatury ESD 6) Lisabonská smlouva a průběh její ratifikace 7) Podmínky členství ČR v EU - současný stav a perspektivy
Literatura
    povinná literatura
  • Tichý - Arnold. Evropské právo. C.H.Beck. Praha, 2002. 954 s. info
  • Tichý, Luboš - a kol. Evropské právo. Praha : C. H. Beck, 2004. info
  • Týč, V. - a kol. Základy práva Evropských společenství pro ekonomy. Praha : Linde Praha a.s., 2000. info
Výukové metody
Základy evropského práva Podmínky zápočtového testu Splnění studijní povinnosti z předmětu Základy evropského práva předpokládá úspěšné složení zápočtového testu, který bude obsahovat osm otázek. Struktura testu se bude řídit systematikou Metodických listů vypracovaných pro tento předmět. Za každou správnou odpověď student získá 3 body, tzn. v případě správného zodpovězení všech otázek 24 bodů. Minimální hranice bodů pro úspěšné složení testu je 14 bodů.
Metody hodnocení
Vyučující metody: Zápočtový test. Metody hodnocení: Rozsah povinné účasti ve výuce na seminářích nebo cvičeních v prezenčním studiu je stanoven minimálně na 80%, na řízených skupinových konzultacích na 50%. Rozsah se uvádí v každém sylabu ve standardním textu vč. níže uvedené dodatečné studijní povinnosti: Rozsah povinné účasti ve výuce: Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenčním studiu je 80%, na řízených skupinových konzultacích v kombinovaném studiu 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: ISP
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, léto 2008, zima 2008, léto 2009, zima 2009, léto 2010, zima 2011, léto 2012, zima 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2015, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021.