B_IBa_1 Investiční bankovnictví 1

Vysoká škola finanční a správní
léto 2012
Rozsah
2/0. 8hodin/semestr. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
doc. Ing. Jaroslav Brada, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Lenka Pokorná
Předpoklady
Úspěšné absolvování předmětu:“Úvod do investičního bankovnictví“. Úspěšné absolvování tohoto předmětu vyžaduje odpovídající úroveň znalostí všech předmětů dosud vyučovaných oborovou katedrou a dále předmětů: „Mikroekonomie, Makroekonomie, Vývoj ekonomických teorií, Finanční, investiční a pojistná matematika a Statistika 1 a 2“.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Anotace je stejná pro obě formy studia. Cílem kurzu je rozšířit dosud získané znalosti z oblasti investičního bankovnictví o nové, dosud neprobírané skutečnosti a problémy, a to z oblasti vztahové, produktové, institucionální, národní, mezinárodní, teoretické i praktické a zároveň i prohloubit znalosti již získané v předcházejícím studiu této problematiky. Absolvent kurzu by měl, a to především prostřednictvím realizovaných cvičení, získat dovednosti umožňující mu analyzovat podstatu probíhajících vztahů a procesů, posuzovat jejich obsah, kvalitu i dopad na jednotlivé subjekty a samostatně zpracovat a hodnotit získaná data, a to včetně jejich zobecňování a predikce jejich budoucího vývoje. Na základě získaných znalostí a dovedností by měl být absolvent schopen nejenom odpovídajícím způsobem zakončit tento kurz, ale i zpracovat případnou závěrečnou práci z této oblasti, uspět u StZk a být vyhledávaným i na trhu práce.
Osnova
Tato osnova je určena pro prezenční studium, průběh výuky pro kombinované studium je uveden ve studijních materiálech formou metodického listu (ML). Výuka daného kurzu bude realizována ve 10 přednáškách a 3 seminářích. Obsah jednotlivých přednášek: 1) Vymezení podstaty finančních trhů, jejich jednotlivých segmentů, procesů, vztahů, subjektů a objektů je charakterizujících; trhy s investičními nástroji jako segment realizace investičních služeb a specifických obchodů investičního bankovnictví; rozbor obsahu a forem jednotlivých investičních obchodů. 2) Vymezení a analýza základních druhů investičních nástrojů. 3) Vysvětlení kategorie „budoucí potřeba finanční operace“ jako základního východiska termínových obchodů a finančních derivátů; forvardy, financial futurem a umělé termínové kontrakty – vymezení jejich podstaty,, podobnosti a rozdílů, výhod a nevýhod. 4) Opce jako specifická podoba finančních derivátů a její základní charakteristiky+ opční smlouva a její zvláštnosti; druhy opcí; opční prémie; druhy opčních pozic a možnosti jejich kombinování. 5)Vymezení jednotlivých metod ohodnocování akcií a jejich základní specifika; charakteristika fundamentální analýzy; Keranův strukturální model chování akciových kurzů a možnosti jeho praktické aplikace; makroekonomické veličiny a akciové kurzy; úloha odvětvových a firemních faktorů na akciové kurzy; vnitřní hodnota akcie, její definice a význam pro finanční investování; postupy jejího stanovení. 6) Základní charakteristiky a specifika technické analýzy, psychologické analýzy a teorie efektivních trhů; možnosti jejich uplatnění v procesu finančního investování. 7) Základní charakteristiky a specifika dluhových investičních nástrojů a možnosti jejich využívání ve finančním investování; ohodnocování dluhopisů; problematika ratingu; inovační procesy v oblasti dluhopisů. 8) Podstata a specifika procesů kolektivního investování a základních trendů charakterizujících vývoj v této oblasti finančního investování. 9) Investiční (portfolio, asset) management a jeho základní podoby; Markowitzova teorie portfolia; model oceňování kapitálových aktiv; objasnění metod měření výkonnosti portfolia; analýza jednotlivých etap investičního procesu a jednotlivých strategií řízení portfolia. 10) Existující druhy trhů s investičními nástroji a jejich základní charakteristiky; regulované trhy a jejich specifika; burzy; OTC; vývojové tendence. Organizace seminářů a jejich náplň: Na každý seminář bude s dostatečným předstihem zadáno jedno komplexní téma, které bude následně namátkou vybranými studenty charakterizováno, analyzováno a zhodnoceno. Na uvedená vystoupení naváže všobecná rozprava, která bude v závěru pedagogem vyhodnocena.Součástí náplně semináře bude i diskuze k aktuálním problémům investičního bankovnictví v národním i nadnárodním rámci.
Literatura
  • Musílek, P. Trhy cenných papírů. Praha : Ekopress, 2002. ISBN 80-86119-5.
  • ÚZ č.683, Cenné papíry...., podle stavu k 19.8:2008, Sagit
  • Pavlát, Vladislav - Kubíček, Antonín - Budík, Josef - Záškodný, Přemysl - Novák, Vladimír. Kapitálové trhy. Druhé doplněné. Praha : Professional Publishing, 2005. 318 s. ISBN 80-86419-87-8.
  • Náhradní obsah: Obchodní zákoník. UZ č.571.:Sagit , 2007
Výukové metody
Výuka probíhá formou / přednášek / cvičení / seminářů / v prezenční formě studia /a řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
Metody hodnocení
Vyučující metody: Metody hodnocení: Přednášky a následné semináře. Způsob zakončení: zápočet a následná zkouška. Zápočet je udělován na základě splnění povinné 80%-ní docházky, aktivního vystupování v organizovaných diskuzích a kvalitního zpracování zadané seminární práce, případně náhradní práce za nesplnění povinné účasti. Zkouška je pouze ústní a může být skládána až po udělení zápočtu.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: ISP
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2009, léto 2010, léto 2011, zima 2011, zima 2012, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021.