VSFS:B_KBa Komerční bankovnictví - Informace o předmětu
B_KBa Komerční bankovnictví
Vysoká škola finanční a správníléto 2025
- Rozsah
- 2/2/0. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- JUDr. Dominik Králik, LL.M., Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Dita Egertová - Předpoklady
- B_Ba Bankovnictví
Podmínkou pro zakončení tohoto předmětu je ukončení předmětu B_Ba. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu Komerční bankovnictví je poskytnout studentům komplexní přehled o produktech tzv. komerčního bankovnictví jako jsou úvěrové a depozitní produkty bank a spořitelních a úvěrních družstev, případně produktech, které mohou poskytovat také nebankovní subjekty. Hlavním cílem je srozumitelné vysvětlení významu a podstaty těchto produktů. Dílčím cílem je pak vysvětlení významu obezřeného podnikání v oblasti komerčního bankovnictví a významu České národní banky a České obchodní inspekce v něm. Cílem cvičení je pak simulace praktických přístupů při samotném nabízení a poskytování daných produktů s požadavkem na samostatnou práci studenta.
- Výstupy z učení
- Po absolvování předmětu bude student schopen: - vysvětlit rozdíl mezi investičním a komerčním bankovnictvím - vysvětlit hlediska členění bankovních produktů podle různých kritérií - charakterizovat aktivní a pasivní bankovní obchody, - charakterizovat rámcově neutrální bankovní ochody, - aplikovat postupy při poskytování základních produktů komerčního bankovnictví, - vysvětlit tzv. alternativní formy financování klientů, - vysvětlit licencování bank ze strany orgánu dozoru a dohledu, - charakterizovat souvislosti s členstvím ČR v EU na bankoví sektor.
- Osnova
- 1. Úvod do problematiky, systemizace produktů komerčního bankovnictví, kdo je může poskytovat a charakteristika příslušných subjektů. 2. Základy platebního styku jako neutrálního produktu banky, systemizace produktů platebního styku, nástroje platebního styku a jejich třídění, praktický význam platebního styku. 3. Depozitní produkty (pasivní produkty), charakteristika, členění, význam pro jejich poskytovatele, výhody pro strany obchodu, smluvní podmínky, principy úročení, poplatky. 4. Termínované vklady, spořicí účty, vkladní knížky, vkladové a jiné certifikáty, vysvětlení podstaty jednotlivých typů produktů, pojištění pohledávek z vkladů, příklady z praxe. 5. Úvěrové produkty, rozdělení úvěru a charakteristika jednotlivých typů úvěrů, úvěrová smlouva, úročení úvěru a stanovení úrokových sazeb, splatnost úvěru. 6. Realizace úvěru obecně - předložení žádosti o poskytnutí úvěru, úvěrové analýza, posouzení schopnosti klienta úvěr splácet, prověření hospodářské situace klienta, finanční analýza, uzavření úvěrové smlouvy, kontrole úvěrových podmínek. Příklady z praxe. 7. Hypotéční úvěr jako zvláštní typ úvěru na bydlení, charakteristika a podstata. Hypotéční zástavní listy a vazba na hypotéční úvěry. 8. Spotřebitelský úvěr, podmínky, smlouva o úvěru, práva a povinnosti smluvních stran při realizaci spotřebitelského úvěru. 9. Zajištění úvěru, podstata a funkce, formy a způsoby zajištění - ručení, směnečné rukojemství, bankovní záruka, převzetí dluhu a přistoupení k závazku, smluvní pokuta, dohoda o srážkách ze mzdy, zástavní právo, zadržovací právo, postoupení pohledávky, zajišťovací převod práva. 10. Produkty stavebního spoření, podstata produktu, etapy stavebního spoření, pojmy státní podpora ze stavebního spoření a cílová částka, minimální doba spoření, úvěr ze stavebního spoření, překlenovací úvěr. 11. Alternativní formy financování - zbožový faktoring, finanční faktoring, funkce faktoringu, průběh faktoringového případu, splatnost pohledávky, faktor a faktoringová společnost, forfaiting a průběh forfaitingového případu; význam faktoringu a forfaitingu. Projektové financování a jeho podstata. 12. Obezřetné podnikání v oblasti komerčního bankovnictví – vnitřní audit, interní kontrola, kompetence ČNB a ČOI v této oblasti.
- Literatura
- povinná literatura
- Šenkýřová B. a kol.: Bankovnictví, 1, vydání, Praha, VŠFS, EUPRESS 2010, ISBN 978-80-7408-029-6
- KANTNEROVÁ, Liběna. Základy bankovnictví: teorie a praxe. V Praze: C.H. Beck, 2016. ISBN 978-80-7400-595-4.
- doporučená literatura
- REVENDA, Zbyněk. Peníze a zlato. 2. aktualiz. vyd. Praha: Management Press, 2013. ISBN 978-80-7261-260-4.
- Marková J.: Mezinárodní měnová spolupráce, 1. vadání, Praha, Oeconomia, 2006, ISBN 80-245-1053-7
- Schlossberger, Otakar: Platební služby, Praha, Management Press, 2012, ISBN 978-80-7261-238-8
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou / přednášek / cvičení / seminářů / v prezenční formě studia /a řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- V rámci prezenční formy studia: Pro zápočet: Zpracování semestrální práce na téma zadané přednášejícím/cvičícím v rozsahu min. 3 - 6 stran nebo příprava prezentace na učitelem zadané téma. Předpokládá se aktivní účastna cvičeních spočívající v zapojení do řízené diskuse. Docházka na cvičení je povinná. Dále úspěšně absolvovat písemný test před zkouškou alespoň na 60 %.Studenti, kteří nesplní uvedené požadakvy pro zápočet, mohou od učitele obdržet náhradní úkoly. V rámci kombinované formy studia: Pro zápočet: Písemné zpracování odpovědí na otázky uvedené v metodických listech a docházka na řízené konzulatace v rozsahu alespoň 75 %. Pro obě formy studia je předmět po získání zápočtu zakončen ústní zkouškou. Student si bude losovat dvě otázky ze souboru otázek vztahujících se na probíranou tématiku předmětu.
- Navazující předměty
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2025/B_KBa