VSFS:B_SESG Socioekonomická geografie - Informace o předmětu
B_SESG Socioekonomická a správní geografie
Vysoká škola finanční a správnízima 2024
- Rozsah
- 2/2/0. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- prof. RNDr. René Wokoun, CSc.
Fakulta právních a správních studií - děkanát FPSS – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Kateřina Franců - Předpoklady
- Nejsou vyžadovány žádné předpoklady.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- V průběhu studia se posluchači seznámí s předmětem a metodami socioekonomické a správní geografie. Toto studium umožňuje pochopit vývoj, současný stav a hlavní trendy v rozmístění hospodářství a dalších sociálně ekonomických aktivit člověka na různé regionální úrovni. Zároveň jde o získání nezbytných základů geografického myšlení, tzn. pochopení problémů v územních souvislostech a porozumění zákonitostem a pravidelnostem vývoje. Zdůrazňována je vazba na problematiku regionálního rozvoje, regionální politiky a managementu rozvoje obcí, měst a regionů. Studenti pochopí pozici a roli socioekonomické a správní geografie při charakteristice území, regionálních analýzách a v rámci lokálního a regionálního rozvoje. Naučí se základy jednotlivých odvětví geografie a vybraných ekonomicko-geografických a regionálně ekonomických teorií a jejich využití v regionálním rozvoji a veřejné správě. Důležité budou také vybrané znalosti a praktické zkušenosti s některými dílčími ekonomicko-geografickými jevy a postupy, zvláště těmi, které hrají důležitou roli v regionální politice, regionálním rozvoji a managementu rozvoje měst a regionů.
- Výstupy z učení
- Studenti pochopí pozici a roli socioekonomické a správní geografie při charakteristice území, regionálních analýzách a v rámci lokálního a regionálního rozvoje. Naučí se základy jednotlivých odvětví geografie a vybraných ekonomicko-geografických a regionálně ekonomických teorií a jejich využití v regionálním rozvoji a veřejné správě. Důležité budou také vybrané znalosti a praktické zkušenosti s některými dílčími ekonomicko-geografickými jevy a postupy, zvláště těmi, které hrají důležitou roli v regionální politice, regionálním rozvoji a managementu rozvoje měst a regionů. Po úspěšném absolvování budou studenti schopni: - pracovat se zákonitostmi a souvislostmi v reálně fungujícím socioekonomickém systému, včetně interakčních vztahů mezi přírodou, společností a ekonomickými procesy - využívat získané znalosti z oblasti politické geografie, geografie obyvatelstva a sídel, ekonomické geografie, včetně současného obrazu států světa a významných integračních snah - využívat elementární výzkumné metody a techniky socioekonomické geografie při studiu dalších navazujících předmětů - vysvětlit postavení České republiky v současném světovém hospodářství - vysvětlit základní regionální rozložení sektorů národního hospodářství (zemědělství, průmysl, služby) v České republice - popsat základní integrační seskupení v Evropě - vysvětlit základní integrační a desintegrační procesy v rozvojových částech světa
- Osnova
- 1. Úvod do socioekonomické geografie a regionální ekonomie Vybrané geografické pojmy, definice. Socioekonomická geografie a regionální rozvoj. Geografické zákonitosti a pravidelnosti. 2. Vývoj a současnost politické mapy světa Stát jako součást objektu studia socioekonomické a politické geografie. Základní vlastnosti a znaky státu. Základní formy státu a jejich rozmístění. Klasifikace států světa. Kritéria klasifikace. 3. Teorie regionu Vývoj názorů na koncepci regionu. Struktura regionu-homogenní a heterogenní region. Řád a hierarchie regionů. Hranice regionů. Regionalizace. Typologie regionů, ekonomický region, politický a správní region. 4. Regionální teorie Teorie lokalizace (von Thünen, Weber, Isard, moderní přístupy k lokalizaci, Launhardtův trojúhelník, lokalizační faktory, interní úspory, úspory z lokalizace úspory z urbanizace) Teorie difuze inovace. Nová ekonomická geografie. 5. Geografie sídel Struktura a základní složky osídlení. Vývoj sídelní struktury, vliv socioekonomických a přírodních podmínek na utváření sídel. Klasifikace obcí. Venkovská a přechodná sídla. Vznik a vývoj měst, funkce měst. Vytváření prostorových sídelních systémů. Aglomerace, konurbace a megalopole. 6. Geografie obyvatelstva – Struktura obyvatelstva Prostorová diferenciace obyvatelstva a celková charakteristika územní koncentrace obyvatelstva, prostorové znaky obyvatelstva a migrace, vývoj světové populace a její některé strukturální projevy. Pohyb obyvatelstva. Rozmístění obyvatelstva 7. Geografie zemědělství Přírodní a socioekonomické faktory zemědělství Zákonitosti prostorového uspořádání zemědělství. 8. Geografie průmyslu Prostorová ekonomie lokalizace průmyslu Lokalizační faktory průmyslu. Členění průmyslu Metody hodnocení průmyslu v území Přehled odvětví průmyslu. Průmysl 4.0. 9. Geografie dopravy Základní pojmy a metody geografie dopravy Geografie odvětví dopravy Hodnocení vybavenosti sídel veřejnou dopravou 10. Geografie služeb Úvod do geografie služeb Postupy výběru obslužných středisek a vymezování sfér vlivu středisek 11. Geografie cestovního ruchu a rekreace Přírodní zdroje a předpoklady cestovního ruchu a rekreace Sociálně ekonomické zdroje a předpoklady cestovního ruchu a rekreace Prostorová organizace cestovního ruchu a rekreace Mezinárodní cestovní ruch 12. Integrační, dezintegrační a globalizační procesy v současném světě Prostorový pohled na světové hospodářství a úroveň vyspělosti Geografie Evropské unie.
- Literatura
- povinná literatura
- TOUŠEK, V., KUNC, J., VYSTOUPIL, J. a kol. Ekonomická a sociální geografie. Plzeň: Aleš Čeněk, 2008.
- WOKOUN, R. Socioekonomická geografie II – Regionální teorie. Vysoká škola regionálního rozvoje Praha, 2015 – dostupné v SIS.
- WOKOUN R., MATES P., KADEŘÁBKOVÁ J. a kol.: Základy regionálních věd a veřejné správy. Nakladatelství Aleš Čeněk, Plzeň, 2011, 474 s. ISBN 978-80-7380-304-9.
- doporučená literatura
- MARYÁŠ, J., VYSTOUPIL, J. Ekonomická geografie. Studijní opora. Masarykova univerzita v Brně, Ekonomicko – správní fakulta, 2006, 164 s. Dostupné na: https://is.muni.cz/el/1456/podzim2007/KREG/um/DSO-Ekonomicka_geografie-pracovni_text.pdf
- HALÁS, M., FŇUKAL, M., BRYCHTOVÁ, Š. Základy humánní geografie 1. Geografie obyvatelstva. Studijní opora. Univerzita Palackého v Olomouci, katedra geografie, 2013, 69 s. Dostupné na: http://distgeo.upol.cz/uploads/vyuka/skripta-halas-akol-1.pdf
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou přednášek a seminářů v prezenční formě studia a formou řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. V kombinované formě studia je předmět vyučován distanční formou výuky. Rozsah povinné účasti ve výuce: Minimální povinná účast na semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- Předmět je zakončen zápočtem a ústní zkouškou. Kritériem pro udělení zápočtu je vypracování seminární práce na zadané téma (minimum 50% bodů)v kombinované formě studie, prezentace na zadané téma v prezenční formě studia. Kritériem pro složení ústní zkoušky je úspěšné zodpovězení zkušebních otázek.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/zima2024/B_SESG