VSFS:B_TPr_2 Trestní právo 2 - Informace o předmětu
B_TPr_2 Trestní právo 2
Vysoká škola finanční a správníléto 2025
- Rozsah
- 2/1/0. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Katedra práva (FPSS, KP) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Tereza Švestáková - Předpoklady
- B_TPr_1 Trestní právo 1
Podmínkou pro zakončení tohoto předmětu je ukončení předmětu B_TPr_1. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je získání základních teoretických znalostí trestního práva procesního a praktických dovedností při interpretaci a aplikaci právních norem v konkrétních procesních situacích. Studium začíná výkladem o účelu a smyslu trestního řízení, jenž se od dob přijetí současného trestního řádu změnil. Samostatná pozornost je věnována ochraně ústavních práv a svobod a konceptu spravedlivého trestního procesu. Výuka je zaměřena k pochopení podstaty trestního řízení a přesnému vymezení jeho předmětu. Studenti se zevrubně věnují základním principům a zásadám, které se odlišným způsobem uplatňují v různých stadiích trestního řízení. Následně poznávají role jednotlivých subjektů trestního řízení a náležitosti procesních úkonů, které činí, se zaměřením na formy rozhodnutí podle trestního řádu a problematiku jejich právní moci a vykonatelnosti. V trestním řízení hraje klíčovou roli poznání materiální pravdy, proto je pozornost věnována důkaznímu právu. Poté se studium zaměřuje na jednotlivá stadia trestního řízení, zejména na přípravné řízení (včetně zkráceného a rozšířeného přípravného řízení) a na stadia řízení před soudem. Kromě hlavního líčení, v němž je podle současné koncepce trestního řízení jádro dokazování, se výuka věnuje i problematice přezkoumávání rozhodnutí (opravných prostředků). V závěru semestru je pozornost věnována tzv. zvláštním způsobům řízení, včetně tzv. odklonů, které v současné praxi představují nejčastější vyřízení trestní věci. Opomenuty nejsou ani otázky mezinárodní justiční spolupráce se zamřením na spolupráci v rámci Evropské unie.
- Výstupy z učení
- Úspěšné složení zkoušky z předmětu.
- Osnova
- 1. Úvod do trestního práva procesního. Pojem, účel a předmět trestního řízení. Předběžné otázky 2. Ochrana ústavních práv a svobod a koncept spravedlivého trestního procesu 3. Princip kontradiktornosti a základní zásady trestního řízení 4. Subjekty trestního řízení, strany a soudy. Procesní úkony. Zajištění osob a věcí důležitých pro trestní řízení 5. Dokazování v trestním řízení. Předmět, rozsah a základní zásady dokazování. Jednotlivé důkazní prostředky 6. Rozhodnutí podle trestního řádu – pojem, formy, struktura a tvorba rozhodnutí. Právní moc a vykonatelnost 7. Přípravné řízení, jeho formy, orgány a průběh. Předběžná opatření 8. Přezkoumání a předběžné projednání obžaloby. Hlavní líčení 9. Opravné systémy a opravná řízení. Opravné prostředky v českém trestním právu. Řádné opravné prostředky – stížnost, odpor, odvolání 10. Mimořádné opravné prostředky – dovolání, stížnost pro porušení zákona a obnova řízení 11. Zvláštní způsoby řízení se zaměřením na problematiku odklonů 12. Mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech se zaměřením na spolupráci v Evropské unii
- Výukové metody
- Přednášky a cvičení v prezenční formě, řízené skupinové konzultace v kombinované formě; minimální povinná účast na cvičeních/seminářích v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%.
- Metody hodnocení
- Předmět je zakončen jednak zápočtem, dle požadavků pedagoga, který je v PS udělován za referát vč. prezentace v rámci semináře o rozsahu přibližně 30 minut; jednak ústní zkouškou na konci semestru. Kritériem pro udělení zápočtu je vypracování referátu na zadané téma (minimum 70% bodů) a jeho prezentace v rámci semináře(minimum 30% bodů).
- Navazující předměty
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2025/B_TPr_2