VSFS:N_RSCRE Regionální struktury ČR a Evr. - Informace o předmětu
N_RSCRE Regionální struktury ČR a Evropy
Vysoká škola finanční a správnízima 2024
- Rozsah
- 2/2/0. 16 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- prof. RNDr. René Wokoun, CSc.
Katedra regionálního rozvoje a veřejné správy (FPSS, KRRVS) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Kateřina Franců - Předpoklady
- Předpokladem jsou znalosti z bakalářského studia, a to předmětů Socioekonomická geografie nebo Regionalistika.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je regionálně-ekonomické hodnocení struktur a zásadních problémů Evropy a České republiky. Kurz vybaví posluchače znalostmi zásadních témat o socioekonomickém systému a jeho formování v Evropě a ČR. Přednášky jsou zaměřené na teoretická východiska studia regionální struktury, klasifikace, hierarchizace a typologizace evropských a českých regionů. Studenti budou po absolvování předmětu schopni pracovat s důležitými pojmy a problémy regionů komplexněji a v širších souvislostech. Kurz má dále za cíl předat posluchačům komplexní znalosti o regionech v ČR a základní dovednosti, kterými lze posuzovat a měřit regionální disparity v ČR. V rámci cvičení budou studenti provádět vlastní regionalizaci zvoleného území s využitím různých metod. Smyslem předmětu je připravit studenty pro vysoce odbornou práci analytiků ve veřejném i soukromém sektoru, kde se předpokládá zpracování komplexních regionálních analýz nebo práci manažerskou, při níž budou využívat pro rozhodovací procesy evropské a české regionální reálie a souvislosti.
- Výstupy z učení
- Studenti budou po absolvování předmětu schopni pracovat s důležitými pojmy a problémy regionů komplexněji a v širších souvislostech. Budete umětcharakterizovat hlavní poznatky zregionálního rozvoje ČR a Evropysdůrazem na akademické pojetí regionálníchstruktur našírepubliky a Evropy surčitým akcentem na EU. Rovněž budete umět charakterizovat regionální problémy významné pro další regionální rozvoja regionální politiku.
- Osnova
- 1. Geografická poloha ČR, geopolitické a geoekonomické postavení ČR v rámci Evropy. Geografické, geopolitické a historické aspekty české státnosti. 2. Geografická a geopolitická poloha Evropy, rozvojová jádra a osy. 3. Hierarchie prostorových struktur a problémů (lokální až globální) v Evropě. 4. Problematika surovinové základy – závislost versus soběstačnost. Energetika v Evropě a ČR. 5. Rozhodující environmentální témata a problémy v Evropě a ČR. Příklady regulačních mechanismů. 6. Demografické problémy a migrační toky v Evropě a ČR. 7. Strukturální změny v ekonomice v Evropě a ČR, demonstrace rozhodujících trendů. Restrukturalizace průmyslových struktur v Evropě a ČR. Staré průmyslové regiony. 8. Problémy spojené s rozvojem dopravy v Evropě a ČR (dopravní toky a koridory, nadnárodní sítě, doprava v aglomeracích) 9. Problémové regiony v Evropě – komparace, příčiny a řešení problémů. Problémové regiony v ČR, regiony se soustředěnou podporou státu. 10. Sídlení struktury v Čechách a na Moravě, geografická a historická podmíněnost sídelních struktur v ČR, sídelní (koncentrační) areály a periferní regiony v ČR. 11. Územně správní členění ČR, historický vývoj, současný stav a návaznost na územně správní jednotky v EU. 12. Regionální disparity a jejich vliv na prostorové uspořádání socioekonomických aktivit v ČR.
- Literatura
- povinná literatura
- HAMPL, Martin. Geografická organizace společnosti v České republice: transformační procesy a jejich obecný kontext. Praha: Univerzita Karlova, DemoArt, 2005. ISBN 80-86746-02-X.
- WOKOUN, René, KLÍMA, Jan. Ekonomika v prostoru. Praha: Linde Praha, a.s. 2008. ISBN 978-80-7201-699-0.
- TOUŠEK, Václav a kol. Česká republika – portréty krajů. Praha: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, 2005. ISBN 80-239-6305-8.
- WOKOUN, René a kol. Regionální rozvoj a jeho management v České republice. VŠE v Praze, Nakladatelství Oeconomica, 2007, 244 stran. ISBN 978-80-245-1301-0.
- doporučená literatura
- VITURKA, Milan a kol. Kvalita podnikatelského prostředí, regionální konkurenceschopnost a strategie regionálního rozvoje České republiky. Praha, Grada publishing, 2010. ISBN 8024736381.
- HAMPL, Martin a kol. Geografická organizace společnosti a transformační procesy v České republice. Praha: Univerzita Karlova, 1996. ISBN 80-902154-2-4.
- ROBERT C. OSTERGREN, Robert C. Mathias Le Bossé. The Europeans: a geography of people, culture, and environment. Second edition. London: Guilford Press, 2011. p. 386 ISBN 16-091-8140-9.
- WOKOUN, René, KREJČOVÁ, Nikola, KOUŘILOVÁ, Jana, DAMBORSKÝ, Milan, PĚLUCHA, Martin. Konkurenceschopnost regionů Evropské unie a České republiky. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, 2012. ISBN 978-80-7414-534-6.
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou přednášek a seminářů v prezenční formě studia a formou řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. V kombinované formě studia je předmět vyučován distanční formou výuky. Rozsah povinné účasti ve výuce: Minimální povinná účast na semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- Předmět je zakončen zkouškou a zápočtem.
- Informace učitele
- Garant: prof. RNDr. René Wokoun, CSc.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/zima2024/N_RSCRE