N_TPr Trestní právo

Vysoká škola finanční a správní
zima 2023
Rozsah
2/1. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Garance
doc. JUDr. Eduard Bruna, Ph.D.
Katedra práva (FPSS, KP) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Tereza Švestáková
Předpoklady
Dokončené studium předmětů Trestní právo 1 a 2.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je umožnit studentům navázat na dosavadní získané znalosti základů trestního práva hmotného a trestního práva procesního. Prohloubit jejich znalosti stěžejních institutů trestního práva a jejich výklad a aplikaci při posuzování protiprávního jednání ve vztahu k možnostem trestně právního posouzení a trestně právního postihu. Měli by dokázat zvládnout samostatně nejen výklad stěženích a nejdůležitějších částí právní úpravy Trestního zákoníku, TOPO a Zákona o soudnictví ve věcech mládeže, k tomu též trestního řádu a související judikatury, ale dokázat již zpracovat na odborné úrovni výstupy, které s touto problematikou souvisejí a zní vycházejí. Proto ve výuce bude zaměřena pozornost již jen na některé vybrané základní otázky jak u trestního práva hmotného tak u trestního práva procesního. Ovšem s tím, že studenti budou vedeni k samostatné orientaci v předmětné právní úpravě a k vypracovávání právních stanovisek spojených s aplikací souvisejících zákonů na praktické příklady.
Výstupy z učení
Úspěšné složení zkoušky z předmětu.
Osnova
  • 1.Výklad základních zásad trestního práva hmotného, jejich konkrétní zákonná úprava a způsoby aplikace do praxe. Zvláště pak problematika subsidiarity trestního postihu, její podoby a též uvádění do praxe. 2. Skutková podstata trestného činu a způsoby výkladu jejich jednotlivých znaků. Zvláště kladen důraz na druhové a individuální objekty obsažené v Trestním zákoníku. To se ale též týká zákona TOPO a Zákona č. 218/2003 Sb.. 3. Vztah Trestního zákoníku, zákona TOPO a zákona č. 218/2003 Sb. a jejich uvádění do praxe. Za respektování jejich vztahů řešení konkrétních situací a souvislostí zaměřených na jejich výklad a aplikaci při respektování vztahu subsidiarity či speciality mezi nimi. 4. Stádia trestné činnosti. Formy trestní součinnosti v obecné rovině a v podobě zvláštní trestně právní úpravy některých takto kvalifikovatelných samostatných skutkových podstat trestných činů. 5. Zásady sankcionování pachatelů. Tresty a trestání podle Trestního zákoníku a TOPO. Sankcionování podle Zákona o soudnictví ve věcech mládeže. 6. Podrobný výklad základních zásad trestního řízení a jejich promítnutí do právní úpravy trestního procesu. 7. Ústavně zaručená práva a svobody v trestním řízení v souvislosti s příslušnými mezinárodními úmluvami či smlouvami upravující tuto problematiku a činnost Ústavního soudu v této oblasti. Judikatura ESLP a její promítnutí do naší praxe. 8. Význam stádií trestního řízení, úloha a postavení subjektu a stran v nich, včetně možností řešení kautel jako jsou odklony, dohoda o vině a trestu, zastavení a přerušení trestního řízení. 9. Dokazování a důkazy v trestním řízení. 10. Řádné a mimořádné opravné prostředky, stávající zákonná podoba a možnosti jejich užití. 11. Současné postavení poškozeného a zúčastněné osoby v trestním řízení. 12. Judikatura ve vztahu k aplikaci trestního práva hmotného a procesního.
Literatura
    povinná literatura
  • BRUNA, Eduard. Trestní řád: § 302 až § 471. In Jiří Jelínek. Trestní zákoník a trestní řád s poznámkami a judikaturou. 7. vyd. Praha: Leges, 2017. s. 1127- 1230, 104 s. ISBN 978-80-7502-230-1.
  • CHMELÍK Jan; BRUNA, E. Hospodářská a ekonomická tresná činnost. EUPRESS:VŠFS, 2015. ISBN 978-80-7408-109-5.
  • JELÍNEK, J. a kol. Trestní právo procesní. Praha: Leges, 2018. ISBN 978-80-7502-278-3
  • Trestní předpisy ÚZ, SAGIT, nejnovější vydání.
  • JELÍNEK, J. Trestní právo hmotné. Leges, 6. aktualizované vydání 2017, ISBN 978-80-7502-236-3.
    doporučená literatura
  • Jakákoliv aktuální vysokoškolská učebnic trestního práva hmotného a procesního vycházející z trestního zákoníku a tresního řádu, tj. zákona č. 40/2009 Sb., 141/1961 Sb. v platném znění.
Výukové metody
Přednášky a cvičení v prezenční formě, řízené skupinové konzultace v kombinované formě; minimální povinná účast na cvičeních/seminářích v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%.
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zápočtem a ústní zkouškou. Kritériem pro udělení zápočtu je vypracování seminární práce na zadané téma (minimum 50% bodů) a absolvování písemného testu, který se skládá z 30 otázek (minimum 50% bodů). Kritériem pro složení ústní zkoušky je úspěšné zodpovězení 1 z 15 zkušebních otázek.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/zima2023/N_TPr