D 2017

Liberalisation of Social-Service Financing in the Czech Republic

PRŮŠA, Ladislav

Základní údaje

Originální název

Liberalisation of Social-Service Financing in the Czech Republic

Název česky

Liberalizace financování sociálních služeb v České republice

Autoři

PRŮŠA, Ladislav

Vydání

Ostrava, Proceedings of the 12th International Scientific Conference Public Economics and Administration 2017, od s. 247-251, 5 s. 2017

Nakladatel

Ostrava: VŠB – Technical University of Ostrava

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)

Odkazy

URL

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

ISBN

978-80-248-4131-1

ISSN

Klíčová slova česky

financování sociálních služeb; dotace z veřejných zdrojů; ošetřovatelská a rehabilitační péče

Klíčová slova anglicky

financing of social services; subsidies from public resources; nursing and rehabilitation care

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 18. 7. 2022 09:09, Mgr. Jitka Štruncová

Anotace

ORIG CZ

V originále

More than 10 years ago, a new law on social services came into force from which all the experts had expected that it would contribute to development of the entire spectrum of provided social services. However, previous experience with application of the law shows that this objective has not been fulfilled. The main cause of this situation is often seen in the fact that the social-service financing system is inefficient. Therefore, the purpose of this paper is to analyse the latest research carried out in this area in the Czech Republic and to evaluate on that basis whether liberalisation of the financing system would remove the main causes of the current situation. It turns out that one of the key problems of the current situation is the fact that health insurance companies contribute to the financing of the nursing and rehabilitation care in residential social-care facilities in a minimum extent only, and therefore these facilities are dependent on subsidies from public resources. It is thus necessary to search for another method of financing the nursing and rehabilitation care so that the care indicated by a physician and provided by paramedical staff could be paid from the public health-insurance system in accordance with legal regulations.

Česky

Před více než deseti lety vstoupil v platnost nový zákon o sociálních službách, od kterého si všichni odborníci slibovali, že přispěje k rozvoji celého spektra poskytovaných sociálních služeb. Dosavadní zkušenosti s aplikací zákona však ukazují, že tento cíl nebyl naplněn. Hlavní příčinu této situace je často spatřována v tom, že systém financování sociálních služeb je neefektivní. Cílem tohoto příspěvku je proto analyzovat nejnovější výzkumy provedené v této oblasti v České republice a na jejich základě zhodnotit, zda by liberalizace systému financování odstranila hlavní příčiny současného stavu. Ukazuje se, že jedním z klíčových problémů současné situace je skutečnost, že zdravotní pojišťovny se podílejí na financování ošetřovatelské a rehabilitační péče v pobytových zařízeních sociální péče pouze v minimální míře, a proto jsou tato zařízení závislá na dotacích z veřejných zdrojů. Je tedy nutné hledat jiný způsob financování ošetřovatelské a rehabilitační péče tak, aby péče indikovaná lékařem a poskytovaná zdravotnickým personálem mohla být v souladu s právními předpisy hrazena ze systému veřejného zdravotního pojištění.
Zobrazeno: 14. 11. 2024 22:58