Detailed Information on Publication Record
2022
Impact on Commercial Banks‘ Liquidity Risks caused by ECB‘s Negative Interest Rate Policy
BÜCHER, TobiasBasic information
Original name
Impact on Commercial Banks‘ Liquidity Risks caused by ECB‘s Negative Interest Rate Policy
Name in Czech
Dopad na rizika likvidity komerčních bank způsobená v důsledku politiky záporných úrokových sazeb ECB
Authors
BÜCHER, Tobias
Edition
První vydání. Praha, Konference doktorandů na Vysoké škole finanční a správní 2022: prezentace výsledků společenskovědního výzkumu s ekonomickými a finančními efekty (9. ročník) = Doctoral Students Conference at the University of Finance and Administration 2022: presentation of the results of social science research with economic and financial effects (9th annual conference), p. 12-25, 14 pp. 2022
Publisher
Vysoká škola finanční a správní
Other information
Language
English
Type of outcome
Stať ve sborníku
Field of Study
50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
Publication form
printed version "print"
References:
Organization unit
University of Finance and Administration
ISBN
978-80-7408-250-4
Keywords (in Czech)
bankovní rizika; riziko likvidity, finanční riziko a řízení rizik; politika záporných úrokových sazeb
Keywords in English
Banks risks; liquidity risk; Financial Risk and Risk Management; negative interest rate policy
Tags
Tags
Reviewed
Změněno: 8/3/2023 08:06, Mgr. Jitka Štruncová
V originále
ECB’s negative interest rate policy leads to more and more higher liquidity in banks. Higher risks for commercial banks are suspected from this. The hypothesis is, that ECB's Negative interest rate policy leads to significantly higher liquidity risks. The article researches the effects on liquidity risk controlling, supervision and the indeed risk development in banks. Those liquidity risks are typically measured by LCR, NSFR and survival period. The author extends the analyzes carried out by other authors with his own data evaluation in the key figures net liquidity, excess liquidity and LCR as the top liquidity key figure of the banking supervisory authority. Direct effects on commercial banks liquidity risks based on risk models cannot be proven by quantitative research. Qualitative evaluation on the other hand shows increasing risks as a follow of extended maturity transformation and increasing stocks of high risk government bonds. Commercial banks try to buffer those risks by increasing liquidity stocks and emissions of long-term-bonds. Floating above is the threat of the fact that high market liquidity is depended on ECBs low interest policy.
In Czech
Politika záporných úrokových sazeb ECB vede ke stále vyšší likviditě bank. Z toho se předpokládají vyšší rizika pro komerční banky. Hypotéza zní, že politika záporných úrokových sazeb ECB vede k výrazně vyšším rizikům likvidity. Článek zkoumá vliv na kontrolu rizika likvidity, dohled a skutečně vývoj rizika v bankách. Tato rizika likvidity se obvykle měří pomocí LCR, NSFR a doby přežití. Autor rozšiřuje analýzy provedené jinými autory o vlastní vyhodnocení dat v klíčových ukazatelích čisté likvidity, nadměrné likvidity a LCR jako nejvyššího klíčového ukazatele likvidity bankovního dohledu. Přímý vliv na likviditní rizika komerčních bank na základě rizikových modelů nelze prokázat kvantitativním výzkumem. Kvalitativní hodnocení naopak ukazuje na zvyšující se rizika v důsledku prodloužené transformace splatností a zvyšujících se stavů vysoce rizikových státních dluhopisů. Komerční banky se snaží tato rizika tlumit zvyšováním zásob likvidity a emisí dlouhodobých dluhopisů. Nad tím se vznáší hrozba, že vysoká likvidita trhu je závislá na politice nízkých úroků ECB.