D 2022

A comparison of the pension systems of Germany and Austria

TALE, Dennis C.

Basic information

Original name

A comparison of the pension systems of Germany and Austria

Authors

TALE, Dennis C.

Edition

Praha, Konference doktorandů na Vysoké škole finanční a správní 2022: prezentace výsledků společenskovědního výzkumu s ekonomickými a finančními efekty (9. ročník) = Doctoral Students Conference at the University of Finance and Administration 2022: presentation of the results of social science research with economic and financial effects (9th annual conference), p. 163-175, 13 pp. 2022

Publisher

Vysoká škola finanční a správní

Other information

Language

English

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

50200 5.2 Economics and Business

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

printed version "print"

References:

URL

Organization unit

University of Finance and Administration

ISBN

978-80-7408-250-4

Keywords (in Czech)

Důchodový systém; Rakousko; Německo; důchodci

Keywords in English

Pension system; Austria; Germany; Pensioners

Tags

AR 2022-2023, odmeny_2023, xD2
Změněno: 8/3/2023 08:00, Mgr. Jitka Štruncová

Abstract

ORIG CZ

V originále

A comparison of the pension systems in Germany and Austria can be interesting for Czech academics and politicians who want to push through a fundamental pension reform. In Germany and Austria, the governments initiated a trend towards later retirement with the measures they introduced at the beginning of the century. Despite the drastic reduction in the benefits of their public pension systems since the early 2000s, Germany and Austria support later retirement to maintain the viability of their pension systems. This paper focuses on the basic structure of these two interesting pension systems and their main parameters that influence their adequacy and sustainability.

In Czech

Pro Čechy může být zajímavé srovnání důchodových systémů v Německu a Rakousku akademiků a politiků, kteří chtějí prosadit zásadní důchodovou reformu. V Německu a Rakouska, vlády zahájily trend k pozdějšímu odchodu do důchodu pomocí opatření, která přijaly představen na začátku století. I přes drastické snížení výhod jejich veřejné důchodové systémy od počátku 21. století podporují pozdější odchod do důchodu Německo a Rakousko udržet životaschopnost svých důchodových systémů. Tento článek se zaměřuje na základní strukturu těchto dvou zajímavých důchodových systémů a jejich hlavních parametrů, které je ovlivňují přiměřenost a udržitelnost.
Displayed: 16/11/2024 12:18