ČÁP, Jan, Libor GREPL a Lukáš KOUBEK. Komparace právní úpravy a některých aspektů institutu zkoušek spolehlivosti v České republice a Moldavské republice. Bezpečnostní teorie a praxe. Prague: Police Academy of the Czech Republic in Prague, 2022, roč. 2022, č. 2, s. 19-42, 23 s. ISSN 1801-8211.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Komparace právní úpravy a některých aspektů institutu zkoušek spolehlivosti v České republice a Moldavské republice.
Název česky Komparace právní úpravy a některých aspektů institutu zkoušek spolehlivosti v České republice a Moldavské republice.
Název anglicky Comparison of legislation and some aspects of the institute of reliability tests in the Czech Republic and the Republic of Moldova
Autoři ČÁP, Jan, Libor GREPL a Lukáš KOUBEK.
Vydání Bezpečnostní teorie a praxe, Prague, Police Academy of the Czech Republic in Prague, 2022, 1801-8211.
Další údaje
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Vysoká škola finanční a správní
Klíčová slova česky bezpečnostní sbory, GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů ČR), ITD, korupce, kriminalita, Moldavská republika, NAC, zkouška spolehlivosti
Klíčová slova anglicky security forces, GIBS (the General Inspection of Security Forces of the Czech Republic), ITD, corruption, crime, the Republic of Moldova, NAC, integrity test
Štítky AR 2023-2024, nehodnoceno_afiliace_není_k_VŠFS
Změnil Změnila: Mgr. Tereza Denišová, DiS., učo 12202. Změněno: 9. 7. 2024 09:21.
Anotace česky
Článek je zaměřen na porovnání právní úpravy zkoušek spolehlivosti na území České republiky a Moldavské republiky. Zkoušky spolehlivosti jsou velmi efektivním nástrojem v boji s korupcí a podobnou trestnou činností, která se objevuje při vykonávání úřadu. Na osoby, které střeží bezpečnost, bojují s kriminalitou a zasazují se o to, aby byl dodržován právní řád, jsou kladeny vyšší nároky než na ostatní členy společnosti, a to hlavně z důvodu jejich kompetencí. Jak vyplývá z výše uvedených dat, tak zkouška spolehlivosti představuje účinný institut, kterým lze zamezit páchání trestné činnosti ve veřejném sektoru, a tak ruku v ruce s tím zaručit vysokou míru profesní bezúhonnosti osob vykonávající veřejnou moc. Zkouška spolehlivosti je světově známý institut, ke kterému každá země přistupuje trochu odlišně, což je patrné i z výše uvedeného. I vzhledem k různorodosti právních úprav je důležitá mezinárodní spolupráce, čehož si ostatně lze povšimnout i v případě Moldavské republiky, kde takováto mezinárodní spolupráce pomohla tamnímu orgánu se samotnou realizací zkoušek spolehlivosti. I proto je důležité nadále se zabývat právní úpravou probíraného institutu v jiných zemích a nejenom čerpat zajímavé postřehy, ale i předávat cenné zkušenosti. Tento článek je předpokládaným základem pro navazující články, ve kterých bychom rádi obdobným způsobem srovnali institut zkoušky spolehlivosti v dalších státech, se kterými GIBS navázala nebo v budoucnu naváže spolupráci. Článek vznikl jako výstup z dílčího výzkumného úkolu Policejní akademie ČR v Praze, pod označení DVÚ 3/3 Vybrané aspekty možného korupčního a jiného nežádoucího jednání příslušníků a zaměstnanců sborů plněného v rámci Rozvojového programu Policejní akademie České republiky v Praze jako výzkumné organizace na léta 2017- 2023. 1 Úplným závěrem lze konstatovat, že zkoušky spolehlivosti jsou nástrojem se značným protikorupčním přínosem s generálně preventivními dopady, o čemž svědčí i zkušenost kolegů z Moldavské republiky.
Anotace anglicky
Komparace-pravni-upravy-a-nekterych-aspektu-institutu-zkousek-spolehlivosti-v-Ceske-republice-a-Moldavske-republice.pdf (polac.cz) Komparace-pravni-upravy-a-nekterych-aspektu-institutu-zkousek-spolehlivosti-v-Ceske-republice-a-Moldavske-republice.pdf (polac.cz) This article is focused on the comparison of the legal regulation of integrity tests in the territory of the Czech Republic and the Republic of Moldova. Integrity tests are a very effective tool in fighting corruption and a similar criminal activity that occurs in some cases when holding office. Persons who protect security, fight crime and enforce the legal code are more demanding than other members of the society, mainly because of their competencies. As it can be seen from the above mentioned data, the integrity testing is an effective institute that can prevent committing crime in the public sector, thus guaranteeing a high level of professional integrity of persons administering public authority. The integrity test is a world-famous institute being approached by particular countries a little differently, which is also evident from the information mentioned above. The international co-operation is also important due to the diversity of legal regulations, which can also be noted in the case of the Republic of Moldova, where such an international co-operation helped the local authority with the actual implementation of integrity testing. That is why it is important to continue to deal with the legal regulation of the discussed institute in other countries and not only to draw interesting observations, but also to pass on valuable experience. This article is the expected basis for follow-up articles, in which we would like to compare the institute of integrity testing in other countries the GIBS has established the cooperation with or will cooperate in a similar way in the future. The article was created as an output from a partial research task of the Police Academy of the Czech Republic in Prague, under the designation DVÚ 3/3 Selected aspects of possible corrupt and other undesirable behavior of members and staff of corps, fulfilled within 2017-2023. In conclusion, it can be stated that integrity tests are a tool with a significant anticorruption benefit with general preventive effects, as evidenced by the experience of colleagues from the Republic of Moldova.
VytisknoutZobrazeno: 10. 7. 2024 01:59