D 2024

Proč studovat a jak koncipovat sociální politiku

MERTL, Jan

Základní údaje

Originální název

Proč studovat a jak koncipovat sociální politiku

Název česky

Proč studovat a jak koncipovat sociální politiku

Název anglicky

Why study and how to conceive social policy

Autoři

MERTL, Jan

Vydání

1. vyd. Praha, Sociální politika 2023. Prostor pro úsporná opatření : Sborník vědeckých textů z mezinárodní konference Sociální politika 2023, od s. 50-60, 11 s. 2024

Nakladatel

Národohospodářská fakulta VŠE v Praze a Nakladatelství Oeconomica

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

ISBN

978-80-245-2509-9

Klíčová slova česky

sociální politika, ekonomie, veřejné finance, chudoba

Klíčová slova anglicky

social policy, economics, public finance, poverty

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 14. 10. 2024 08:04, Mgr. Tereza Denišová, DiS.

Anotace

V originále

Příspěvek reaguje na současný sociálně-ekonomický vývoj a situaci ve veřejných financích. Jeho cílem je vysvětlit, proč se vyplatí sociální politiku studovat na bázi odborných poznatků o sociálních systémech a komparace jednotlivých přístupů. Z toho pak odvodit možnosti racionální koncepce sociální politiky pro konkrétní zemi a dobu. Metodologicky vychází příspěvek z vymezení vztahu sociální politiky k souvisejícím vědním oborům, reflexe současných problémů z hlediska teoretických principů sociální politiky, zhodnocení role státu v sociální politice a explanace logiky jednotlivých sociálněpolitických opatření. Výsledky zahrnují zhodnocení významu sociální politiky a směry jejího budoucího uplatnění v širším spektru sociálněpolitických subjektů.

Anglicky

The paper responds to current socio-economic development and the situation in public finances. It aims to explain why it is worthwhile to study social policy based on expert knowledge about social systems and to compare different approaches. From this, it then derives the possibilities of a rational social policy design for a particular country and time. Methodologically, the paper is based on defining the relationship of social policy to related disciplines, reflecting on contemporary problems in terms of theoretical principles of social policy, evaluating the role of the state in social policy and exploring the logic of individual social policy measures. The results include an assessment of the importance of social policy and directions for its future application in a wider range of social policy subjects.