2023
The impact of demographic development on public pension expenditure in Germany in comparison with OECD countries
TALE, Dennis C.Basic information
Original name
The impact of demographic development on public pension expenditure in Germany in comparison with OECD countries
Name in Czech
Dopad demografického vývoje na veřejné výdaje na důchody v Německu ve srovnání se zeměmi OECD
Authors
TALE, Dennis C.
Edition
Praha, Financial Markets 2023. The role of central banks in a high inflation environment. Proceeding from the 11th International Scientific Conference, p. 279-288, 10 pp. 2023
Publisher
Vysoká škola finanční a správní, a.s.
Other information
Language
English
Type of outcome
Proceedings paper
Field of Study
50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
Publication form
electronic version available online
References:
Organization unit
University of Finance and Administration
ISBN
978-80-7408-269-6
Keywords (in Czech)
Demografický vývoj, míra závislosti starších osob, důchodový systém, Německo
Keywords in English
Demographic development; old-age dependency ratio; pension system; Germany
Tags
Changed: 27/5/2025 11:23, Bc. Jan Peterec
V originále
In an international comparison, the pension systems of the OECD countries are very different. However, the developments of the negative trends of falling birth rates on the one hand and rising life expectancies on the other are of common importance. For this reason, demographic trends will be significant to scientists and politicians who want to push through sustainable pension reform. This paper deals with why demographic development is crucial for the sustainability of pension systems. For this purpose, the attributes of international birth rates and life expectancies are explained based on the current OECD statistics from 2021. The associated demographic development is projected on state pension expenditure in Germany in an international comparison. It is noted that the intensity of the aging processes in individual countries is very different, and thus, there is unequal pressure for reform in an international comparison. For Germany, the old-age dependency ratio is expected to rise to 58.1 by 2050, which could make state pension expenditure 12.2 percent of GDP.
In Czech
V mezinárodním srovnání se penzijní systémy zemí OECD velmi liší. Vývoj negativních trendů klesající porodnosti na jedné straně a rostoucí střední délky života na straně druhé má však společný význam. Z tohoto důvodu budou demografické trendy významné pro vědce a politiky, kteří chtějí prosadit udržitelnou penzijní reformu. Tato práce se zabývá tím, proč je demografický vývoj klíčový pro udržitelnost penzijních systémů. Za tímto účelem jsou na základě aktuálních statistik OECD z roku 2021 vysvětleny atributy mezinárodní porodnosti a střední délky života. Související demografický vývoj je v mezinárodním srovnání promítán na výdaje na státní důchody v Německu. Je třeba poznamenat, že intenzita procesů stárnutí v jednotlivých zemích je velmi odlišná, a proto existuje v mezinárodním srovnání nerovnoměrný tlak na reformy. V Německu se očekává, že poměr závislosti starších osob do roku 2050 vzroste na 58,1, což by mohlo vést k 12,2 procentům HDP ve výši státních důchodů.