2008
Accession of the Czech Republic into euro area and Maastricht convergence criteria from the perspctive of theory of "impossible trinity"
HELÍSEK, MojmírBasic information
Original name
Accession of the Czech Republic into euro area and Maastricht convergence criteria from the perspctive of theory of "impossible trinity"
Name in Czech
Vstup ČR do eurozóny a maastrichtská konvergenční kritéria z hlediska teorie "nedosažitelné trojice"
Authors
HELÍSEK, Mojmír
Edition
ACTA VŠFS, Praha, Vysoká škola finanční a správní, o.p.s. 2008, 1802-792X
Other information
Language
English
Type of outcome
Article in a journal
Field of Study
50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
References:
Organization unit
University of Finance and Administration
Keywords (in Czech)
euro; eurozóna; konvergenční kritéria; nedosažitelná trojice; ERM IIII
Keywords in English
euro; euro area; convergence criteria; impossible trinity; ERM IIII
Tags
Reviewed
Changed: 30/5/2020 23:30, prof. Ing. Mojmír Helísek, CSc.
V originále
Euro, euro area, convergence criteria, impossible trinity, ERM IIII
In Czech
Přistoupení k eurozóně je podmíněno (mimo jiné) stabilní nízkou inflací a stabilním měnovým kurzem (účast v ERM IIII). Ze Smlouvy o EU vyplývá povinnost udržovat volný mezinárodní pohyb kapitálu. Jde o tři cíle, jejichž současné plnění může být považováno Přistoupení k eurozóně je podmíněno (mimo jiné) stabilní nízkou inflací a stabilním měnovým kurzem (účast v ERM IIII). Ze Smlouvy o EU vyplývá povinnost udržovat volný mezinárodní pohyb kapitálu. Jde o tři cíle, jejichž současné plnění může být považováno za nemožné (teorie „impossible trinity“). Zkušenosti první vlny členů eurozóny vykazují dočasné omezeních pohybu kapitálu nebo ztrátu autonomní měnové politiky. Pevný kurz je sice udržen, rozšíření fluktuačního pásma však zpochybňuje jeho charakter „pevného kurzu.“ V podmínkách ERM IIII (Řecko, Slovinsko, Litva) bylo dosaženo pevného kurzu, nízké inflace (při navázání měnové politiky na Evropskou centrální banku) i volného pohybu kapitálu . Dosavadní vývoj české ekonomiky svědčí o stejném vývoji. Udržování nízké inflace restriktivní měnovou politikou při současné apreciaci kurzu (nebo dokonce s revalvací centrální parity) není v rozporu s maastrichtskými konvergenčními kritérii.