D 2015

Debt Crises in the Euro Area and its Impacts on the Prospects of the Euro – Economic Policy Context

HELÍSEK, Mojmír

Základní údaje

Originální název

Debt Crises in the Euro Area and its Impacts on the Prospects of the Euro – Economic Policy Context

Název česky

Dluhová krize v eurozóně a její dopady na perspektivy eura – hospodářsko-politické souvislosti

Autoři

HELÍSEK, Mojmír

Vydání

Ostrava, Machová, Z., Tichá, M. (eds.). Proceedings of the 13th International Conference „Economic Policy in the European Union Member Countries“ od s. 184-193, 10 s. 2015

Nakladatel

VŠB – TU Ostrava

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

elektronická verze "online"

Odkazy

URL

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

ISBN

978-80-248-3796-3

Klíčová slova česky

Eurozóna, dluhová krize, Evropský stabilizační mechanismus, státní bankrot, Evropská centrální banka

Klíčová slova anglicky

Euro area, debt crisis, European Stability Mechanism, sovereign default, European Central Bank

Štítky

AR 2015-2016, D1, RIV_ano, xD2

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 2. 11. 2016 10:31, Mgr. Bc. Jan Gillern

Anotace

ORIG CZ

V originále

The debt crisis has affected five euro area countries. It has been particularly intensive in Greece. The paper examines potential implications of declaration of the government insolvency (“sovereign default”). It does not necessarily have to result in a country’s exit from a monetary union and replacement of the euro with new national currency. Such process is subject to an assessment of costs and benefits in the trade, capital outflows, and impact on the banking sector. The paper also concludes that a withdrawal from a monetary union does not always have to lead to adverse effects on the position of the euro within international relations. This is determined by the structure of creditors (official vs. private creditors), reaction of investors (subject to economic importance of the affected country), and measures taken by the monetary union’s central bank. These conclusions are also relevant decisions (in economic policy) relating to the euro adopting in the Czech Republic.

Česky

Dluhová krize zasáhla pět zemí eurozóny. Ve vyhrocené podobě probíhá v Řecku. Příspěvek se zabývá otázkou, jaké dopady může mít vyhlášení platební neschopnosti vlády („státní bankrot“). Ten nemusí vést nutně k vystoupení z měnové unie a k nahrazení eura novu národní měnou. Vystoupení je podmíněno kalkulací přínosů a nákladů v obchodu, odlivu kapitálu a dopadů na bankovní sektor. Dalším závěrem příspěvku je, že vystoupení z měnové unie nemusí vést nutně k nepříznivým dopadům na postavení eura v mezinárodních vztazích. Závisí na struktuře věřitelů (oficiální vs. soukromí věřitelé), na reakci investorů (je podmíněna ekonomickým významem postižené země) a na opatřeních centrální banky měnové unie. Tyto závěry jsou relevantní i pro hospodářsko-politické rozhodování o přijetí eura v České republice.
Zobrazeno: 5. 11. 2024 17:29