J 2015

Využití forenzní biomechaniky v kriminalistickém experimentu

STRAUS, Jiří

Základní údaje

Originální název

Využití forenzní biomechaniky v kriminalistickém experimentu

Název česky

Využití forenzní biomechaniky v kriminalistickém experimentu

Název anglicky

THE USE OF FORENSIC BIOMECHANICS IN CRIMINAL DETECTION EXPERIMENT

Autoři

STRAUS, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Pohybové ústrojí: Pokroky ve výzkumu, diagnostice a terapii, Praha, Společnost pro pojivové tkáně ČLS J. E. Purkyně, 2015, 2336-4777

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50500 5.5 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/04274644:_____/15:#0000112

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

Klíčová slova česky

experiment, biomechanika, kriminalistika, počítačová simulace

Klíčová slova anglicky

experiment; biomechanics; criminalistics; computer simulation

Štítky

AR 2015-2016, J5, RIV_ne, RVVI, xJ5

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 28. 3. 2017 09:26, Ing. Dominika Moravcová

Anotace

ORIG EN

V originále

Kriminalistický experiment je metoda kriminalistické praktické činnosti, spočívající v pokusném vyvolávání a zkoumání kriminalisticky relevantních jevů, činností a fragmentů událostí v uměle vytvořených a cílevědomě měněných podmínkách za účelem poznání a dokázání skutkového stavu věci. Touto metodou se velmi často opakuje děj, pohybová situace, která mohla nastat. Velkým přínosem jsou počítačové simulační metody. V příspěvku jsou uvedeny možnosti využití počítačového modelování při objasňování trestných činů. Perspektivní metoda je program Vitrual Crash 3. Jedná se o certifikovaný software, který byl vyvinut pro soudně inženýrské a biomechanické aplikace. Touto metodou je možné simulovat situace, které nelze prakticky realizovat skutečným experimentem s figurínou nebo živým člověkem. V příspěvku je uveden jeden konkrétní příklad.

Anglicky

Criminalistic experiment is a method of forensic practical activities consisting in developing and experimental investigation of forensically relevant events, activities and events in fragments created artificially and deliberately altered conditions in order to identify and prove the facts of the case. This method is often repeated story, physical situation that could occur. A great benefit as computer simulation methods. The paper presents the possibilities of computer modeling in investigating crimes. Prospective Method program is Vitrual Crash 3. This is a certified software, which was developed for forensic engineering and biomechanical applications. With this method it is possible to simulate situations that can not be practically implemented a real experiment with a dummy or a live person. The paper gives a concrete example.
Zobrazeno: 22. 12. 2024 23:31