J
2016
Je možné se dobře uživit prací? Sociálně-ekonomické aspekty trhu práce a jejich vliv na fungování národního hospodářství.
DURDISOVÁ, Jaroslava a Jan MERTL
Základní údaje
Originální název
Je možné se dobře uživit prací? Sociálně-ekonomické aspekty trhu práce a jejich vliv na fungování národního hospodářství.
Název česky
Je možné se dobře uživit prací? Sociálně-ekonomické aspekty trhu práce a jejich vliv na fungování národního hospodářství.
Název anglicky
Is it well worth to work for a living? The socioeconomic aspects of labour market and their consequences in national economy
Autoři
DURDISOVÁ, Jaroslava (203 Česká republika, domácí) a Jan MERTL (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Scientia et Societas, Praha, NEWTON College, a. s. 2016, 1801-7118
Další údaje
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/04274644:_____/16:#0000151
Organizační jednotka
Vysoká škola finanční a správní
Klíčová slova anglicky
social policy; social insurance; labour market; minimum income
V originále
Tento článek je zaměřen na vybrané sociálně-ekonomické problémy českého trhu práce ve srovnání se současnými trendy v Evropě. Zkoumá hypotézu, že se současná realita podstatně liší od neoklasických předpokladů teorie pracovního trhu, zatímco my nezpochybňujeme (neo)klasické elementární závislosti a logiku vzájemného působení nabídky a poptávky. Zvláštní důraz je kladen na roli sociálního pojištění a jiných mechanismů v běžných pracovních vztazích. Potom je situace analyzována v kontextu sociální struktury a zvyšujícími se požadavky na zaměstnance. Je posuzován koncept garantovaného základního příjmu, není však doporučen pro aktuální českou ekonomiku ve prospěch sofistikovanějších řešení, která usilují o sociální integraci.
Anglicky
This article is focused on selected socioeconomic issues of Czech labour market in comparison to current trends in Europe. It researches the hypothesis that the current reality significantly differs from the neoclassical labour market theory assumptions, while we do not question the (neo)classical elementary dependencies and logic of supply and demand interaction. Special focus is put on the role of social insurance and other social protection mechanisms in current employment relationships. Then the situation is analyzed in the context of social structure and increasing requirements on employees. A concept of guaranteed basic income is assessed, however not recommended for the current Czech economy in favour of more sophisticated solutions which strive for social integration.
Zobrazeno: 18. 11. 2024 10:11