BUDÍK, Josef, Otakar SCHLOSSBERGER a Vladimír EZR. INNOVATIONS, NEW RULES AND TEACHING REQUIREMENTS. In L. Gómez Chova, A. López Martínez, I. Candel Torres. EZR, Vladimír. Proceedings of INTED2017 Conference. 1. vyd. Valencie, Španělsko: IATED Academy. s. 3512-3518. ISBN 978-84-617-8491-2. 2017.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název INNOVATIONS, NEW RULES AND TEACHING REQUIREMENTS
Název česky Inovace, nová pravidla a požadavky na vzdělávání
Autoři BUDÍK, Josef (203 Česká republika, garant, domácí), Otakar SCHLOSSBERGER (203 Česká republika, domácí) a Vladimír EZR (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Valencie, Španělsko, Proceedings of INTED2017 Conference, od s. 3512-3518, 7 s. 2017.
Nakladatel IATED Academy
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Španělsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání paměťový nosič (CD, DVD, flash disk)
Kód RIV RIV/26138077:_____/17:#0000894
Organizační jednotka Institut VŠFS, z.ú.
ISBN 978-84-617-8491-2
UT WoS 000413668603083
Klíčová slova česky Finance, dohled, boj proti prani peněz
Klíčová slova anglicky Finance; supervision; anti money laundering.
Štítky AR 2016-2017, RIV_2018, unor_2019_o, WOS, xD1_překvalifikování, xD2
Příznaky Recenzováno
Návaznosti GA16-21506S, projekt VaV.
Změnil Změnil: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Změněno: 25. 10. 2018 13:40.
Anotace
The paper aims to present the impact of the research results on the innovation of the ways of teaching and on the content of training programs. The research was conducted by the University of Finance and Administration in Prague, Czech Republic. The authors discuss the teaching of economic courses at the undergraduate and master's level. In the theoretical part, they assess the possible attitudes and selection of methods. The crucial point that must be tackled by the teacher is - according to the authors - the ever existing conflict between the real, constantly changing situation on the markets and the „textbook“theories. The inclusion of information covering the current developments on the financial markets in the topics of lectures and exercises is urgently needed, because the student must be, in addition to the theoretical knowledge, able to critically evaluate the topical development. The new EU directives, together with the procedure of their creation and approval, are, in the opinion of the authors, more important for the successful professional career of the University graduate than the knowledge of the theory established decades ago. Nowadays, the banks are obliged e.g. to implement the EU directives elaborated with the regulatory and oversight institutions, such as the ones within the European System of Financial Supervisors (ESFS). It's all about the slow transfer of the relevant new measures and the results of surveillance activities of all these institutions that create the subsystem of the ESFS, especially the EBA (European Banking Authority), the ESMA (European Securities and Market Authority) and EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions Authority). The authors of the text also consider it important for students to hear constantly, that current scientific knowledge is available for them directly in the databases of these institutions on their websites. It turns out that, in practice, there is not always a consistent application of the theory, and, on the other side, the students are in most subjects still pushed to the use of traditional printed books with often obsolete knowledge. In the text, the authors discuss also an influence of the political decisions on the regulation on financial markets, and on measures against money laundering. The contribution concludes with the principles for the proposal of the new comprehensive training program, which will be more directed to the current Internet sources, offering up-to-date information and knowledge. The paper has been prepared within the Project "Current Trends in Development of Financial Markets" supported by the Institutional Support for Long-Term Strategic Development of Research Organization, University of Finance and Administration in 2016.
Anotace česky
Cílem příspěvku je prezentovat dopad výsledků výzkumu na inovace způsobů výuky a obsah vzdělávacích programů. Výzkum uskutečnil Vysoká škola finanční a správní v Praze, Česká republika. Autoři diskutují o výuce ekonomických kurzů na úrovni vysokoškoláka a magisterského studia. V teoretické části posuzují možné postoje a výběr metod. Klíčovým bodem, který musí učitel řešit, je - podle autorů - stále existující konflikt mezi skutečnou, neustále se měnící situací na trzích a teorií "učebnic". Zahrnutí informací o současném vývoji na finančních trzích v tématech přednášek a cvičení je naléhavě zapotřebí, protože student musí být kromě teoretických znalostí schopen kriticky zhodnotit aktuální vývoj. Nové směrnice EU společně s postupem jejich vytvoření a schválení jsou podle názoru autorů důležitější pro úspěšnou profesní dráhu absolventa univerzity než pro znalosti teorie, která byla vytvořena před desetiletími. V dnešní době jsou banky povinny např. K provádění směrnic EU, které byly vypracovány s regulačními a dohledovými institucemi, jako například v rámci Evropského systému orgánů finančního dohledu (ESFS). Je to vše o pomalém převodu příslušných nových opatření a výsledků kontrolních činností všech těchto institucí, které vytvářejí subsystém ESFS, zejména EBA (Evropský orgán pro bankovnictví), ESMA (Evropský orgán pro cenné papíry a trhy) a EIOPA ( Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění). Autoři textu také považují za důležité, aby studenti neustále slyšeli, že aktuální vědecké poznatky jsou pro ně přímo k dispozici v databázích těchto institucí na svých internetových stránkách. Ukazuje se, že v praxi neexistuje vždy důsledná aplikace teorie a na druhé straně jsou studenti ve většině předmětů stále tlačeni k používání tradičních tištěných knih s často zastaralými znalostmi. V textu autoři diskutují také o vlivu politických rozhodnutí na regulaci finančních trhů ao opatřeních proti praní špinavých peněz. Příspěvek se uzavírá se zásadami návrhu nového komplexního vzdělávacího programu, který bude více zaměřen na současné internetové zdroje a bude nabízet aktuální informace a poznatky. Příspěvek byl zpracován v rámci projektu "Aktuální trendy ve vývoji finančních trhů" podporovaného Institucionální podporou dlouhodobého strategického rozvoje výzkumné organizace Univerzity financí a správy v roce 2016.
VytisknoutZobrazeno: 28. 3. 2024 10:20