BOCK, Michal a Jaromír TICHÝ. Moral hazard on the financial markets caused by application of advanced risk-management model VAR. GRANT Journal, MAGNANIMITAS Assn., Hradec Králové, Česká republika: GRANT journal Technologické centrum Hradce Králové o.p.s, 2017, roč. 6, č. 1, s. 65-69. ISSN 1805-062X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Moral hazard on the financial markets caused by application of advanced risk-management model VAR
Název česky Morální hazard způsobený aplikací risk modelu VAR
Autoři BOCK, Michal (203 Česká republika, domácí) a Jaromír TICHÝ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání GRANT Journal, MAGNANIMITAS Assn. Hradec Králové, Česká republika, GRANT journal Technologické centrum Hradce Králové o.p.s, 2017, 1805-062X.
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/04274644:_____/17:#0000249
Organizační jednotka Vysoká škola finanční a správní
Klíčová slova česky Morální hazard, Value at Risk, akciový index, měnový pár
Klíčová slova anglicky Moral hazard; Value at Risk; Stock index; Currency pair
Štítky AR 2016-2017, RIV_2018, xJ6
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Změněno: 1. 3. 2018 10:29.
Anotace
Moral hazard is a concept that has been associated with the mortgage crisis in the US, where large mortgage banks were encouraged to provide loans to almost anyone without quality collateral. After the collapse of these banks, the US government and the US central bank (Fed) invested the capital into these banks to provide them sufficient liquidity. This is an example of moral hazard, where financial institutions can take risks and in case of catastrophic scenario these banks and the management of these banks are not threatened that they would have to be responsible and they follow a simple rule: "too big to fail". The aim of the article is an application of advanced model VaR (Value at Risk) through a time series of income for the corresponding period of the investment portfolio, which consists of eight assets and further the application of this model on stock index SP500, to assess this method in terms of moral hazard. It is primarily about the relevance of this method in practice.
Anotace česky
Morální hazard je koncept, který je asociován s hypoteční krizí v USA? Kde velké hypoteční banky byly pobízeny poskytovat úvěry prakticky komukoliv, bez ohledu na kvalitu a zajištění. Po kolapsu několika bank se americká vláda a americká centrální banka (Fed) rozhodly investovat prostředky do těchto bank a právě toto je příklad morálního hazardu, kdy finanční instituce mohou riskovat a v případě katastrofického scénáře management těchto bank není v ohrožení a řídí se jednoduchým pravidlem „příliš velcí na to, aby padly“. Cíl tohoto článku je aplikace rozšířeného modelu VaR na různorodé portfolio obsahující 8 aktiv a další aplikace tohoto modelu na akciový index SP500 za účelem konfrontace v rámci morálního hazardu. Jde o zjištění relevance tohoto modelu v praxi.
VytisknoutZobrazeno: 5. 12. 2020 10:11