2017
Fenomén pojmu bezpečnost, bezpečnostní vědy, bezpečnostní výzkum
PORADA, Viktor a Květoň HOLCRZákladní údaje
Originální název
Fenomén pojmu bezpečnost, bezpečnostní vědy, bezpečnostní výzkum
Název česky
Fenomén pojmu bezpečnost, bezpečnostní vědy, bezpečnostní výzkum
Název anglicky
The phenomenon of the concept of security, security sciences, security research
Autoři
PORADA, Viktor a Květoň HOLCR
Vydání
1. vyd. Liptovský Mikuláš, Zborník vedeckých prác 8. Medzinárodnej vedeckej konferencie "Národná a medzinárodná bezpečnosť 2017" od s. 381-391, 11 s. 2017
Nakladatel
Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50500 5.5 Law
Stát vydavatele
Slovensko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
elektronická verze "online"
Organizační jednotka
Vysoká škola finanční a správní
ISBN
978-80-8040-551-9
Klíčová slova česky
Bezpečnost, sociální fenomén, systém, sektory, bezpečnostní vědy, bezpečnostní výzkum
Klíčová slova anglicky
Security; social phenomenon; system; sectors; security sciences; security reseaarch
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 7. 12. 2017 10:19, Ing. Dominika Moravcová
V originále
Bezpečnostní vědy se prozatím nekonstituovaly jako všeobecně uznaný vědní obor, jde pouze o hypotetický konstrukt a procesu konstituování jejich rozvoje. Lze je chápat jako vědy, které se zabývají zajištěním bezpečnosti občana a státu. Přitom bezpečnost zde vystupuje jako ochrana před nebezpečími nejrůznějšího druhu. Pojem bezpečnost není abstraktní pojem, ale odráží složité subjekt-objektové vztahy rozmanitých subjektů a objektů. Autoři v textu uvádějí přehlednou tabulku těchto vztahů, ve kterých je možno identifikovat bezpečnost, chápat ji jako sociální fenomén a systém, skládající se z jednotlivých sektorů. Na tomto základě pak formulují předpoklady a východiska bezpečnostních věd a předkládají zaměření bezpečnostního výzkumu zaměřeného na konstituování bezpečnostních věd.
Anglicky
Safety Science has so far constituted a universally recognized as a science, goes far only hypothetical construct and the process of constituting their development. It can be understood as a science dealing with ensuring the safety of citizens and the state. While security is performing as protection against the hazards of various kinds. The term security is not an abstract concept but reflects the complex subject-object relationships of multiple entities and objects. The authors present a clear table of subject-object relationships in which security can be identified, understood as a social phenomenon and a system consisting of individual sectors. On this basis, they formulate the assumptions and starting points of the security sciences, and on this basis they propose a structure of security research oriented towards security science.