C
2017
Bezpečnostní výzkum zaměřený na bezpečnostní vědy
PORADA, Viktor, Eduard BRUNA a Květoň HOLCR
Základní údaje
Originální název
Bezpečnostní výzkum zaměřený na bezpečnostní vědy
Název česky
Bezpečnostní výzkum zaměřený na bezpečnostní vědy
Název anglicky
Security research on security science
Autoři
PORADA, Viktor, Eduard BRUNA a Květoň HOLCR
Vydání
1. vyd. České Budějovice, Kříha, J., Metěnko, J. et al. Bezpečnostní prostředí Evropské unie-reflexe zájmových bezpečnostně právních konotací vybraných zemí středoevropského prostoru (studie), od s. 13-20, 8 s. Studie, 2017
Nakladatel
Vysoká škola evropských a regionálních studií
Další údaje
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Organizační jednotka
Vysoká škola finanční a správní
Klíčová slova česky
teorie, metodologie, policejní a bezpečnostní vědy, bezpečnostní výzkum, praktické vědy, projektování bezpečnostních činností, vědecké poznatky, potřeby a transfer vědeckých poznatků.
Klíčová slova anglicky
Theory; methodology; police and security science; safety research; practical science, designing security activities; scientific knowledge; needs and transfer of scientific knowledges
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
V originále
Rozvoj každé konkrétní vědy je do jisté míry determinován představami o jejím místě v systému vědního poznání. V historii bezpečnostních činností mělo a má i v současné době řešení této otázky podstatný význam pro určení její funkce a úlohy v bezpečnostní politice státu (celé EU) i při objasnění zdrojů těch poznatků, jejichž využívání zvyšuje potenciál bezpečnostních prostředků a metod identifikace, poznání bezpečnostní situace, ale i procesu realizace konkrétních bezpečnostních činnosti. V předkládaném sdělení jsou formulovány náměty a problémy spojené s bezpečnostním výzkumem v procesu konstituování a rozvoje bezpečnostních věd. Pozornost je zaměřená na teoretické a metodologické přístupy a na otázky zkoumání potřeb vědeckých poznatků a jejich transfer do bezpečnostní praxe.
Anglicky
The development of each particular science is to some extent determined by ideas about its place in the system of scientific knowledge. In the history of security activities was and is also currently addressing this issue essential to determining its function and role in the security policy of the country (the EU) and to clarify the sources of knowledge, whose use increases the potential safety means and methods of identification, knowledge of the security situation but also the process of implementation of specific security actionsIn this Communication are formulated suggestions and problems related to security research in the process of formation and development of safety science. Attention is focused on the theoretical and methodological approaches and questions exploring the needs of scientific knowledge and its transfer to a security practice.
Zobrazeno: 14. 11. 2024 05:20