D 2015

Analysis of Financial Markets Evolution by Utilizing the Theory of Cooperative Games

VALENČÍK, Radim, Ondřej ČERNÍK, Jan ČERVENKA a Jiří MIHOLA

Základní údaje

Originální název

Analysis of Financial Markets Evolution by Utilizing the Theory of Cooperative Games

Název česky

Analýza vývoje finančních trhů využitím teorie kooperativních her

Autoři

VALENČÍK, Radim, Ondřej ČERNÍK, Jan ČERVENKA a Jiří MIHOLA

Vydání

1. vyd. Praha, Proceedings of the 7th International Conference on “Financial Markets within the Globalization of World Economy" od s. 36-46, 11 s. 2015

Nakladatel

VŠFS EUPRESS

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

50201 Economic Theory

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

ISBN

978-80-7408-124-8

Klíčová slova česky

TU-game, Nashův vyjednávací problém, finanční trhy

Klíčová slova anglicky

TU-game, Nash bargaining problem, financial markets
Změněno: 28. 6. 2019 15:45, Ing. Jan Červenka

Anotace

V originále

The evolution of financial markets in a long-term perspective related to changes in the society is described and analyzed by utilizing the theory of cooperative games, specifically the theory of games with transferable utility and various approaches to Nash bargaining solution (S, d). The paper presents an elementary mathematical model of the financial market, an analysis of assumptions it is based on, and its transformation in the form of a cooperative game. The utilization of these mathematical means is followed by the interpretation of real actions and phenomena in the area of financial markets development. The conclusion of the paper suggests other possibilities of applying the theory of cooperative games in the respective area.

Česky

K popisu a analýze evoluce finančních trhů v dlouhodobém časovém horizontu v návaznosti na proměny společnosti lze využít teorii kooperativních her, konkrétně pak teorii her s přenositelným užitkem a různé přístupy k řešení Nashova (S, d) vyjednávacího problému. Příspěvek obsahuje elementární matematický model finančního trhu, rozbor předpokladů, ze kterých vychází, a jeho převod do podoby kooperativní hry. Na použití těchto matematických prostředků navazuje interpretace reálných dějů a jevů v oblasti vývoje finančních trhů. V závěru příspěvku jsou naznačeny další možnosti uplatnění teorie kooperativních her v dané oblasti.