2019
Neoliberal Approaches Among Czech Philologists and Anthropologists
MAIELLO, Giuseppe a Martina CICHÁZákladní údaje
Originální název
Neoliberal Approaches Among Czech Philologists and Anthropologists
Název česky
Neoliberální přístupy českých filologů a antropologů
Autoři
MAIELLO, Giuseppe a Martina CICHÁ
Vydání
1. vyd. Paris, Proceedings of the 2019 International Conference on Pedagogy, Communication and Sociology (ICPCS 2019), od s. 407-409, 3 s. 2019
Nakladatel
Atlantis Press
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50404 Antropology, ethnology
Stát vydavatele
Francie
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
elektronická verze "online"
Odkazy
Organizační jednotka
Vysoká škola finanční a správní
ISBN
978-94-6252-717-1
Klíčová slova česky
antropologie; kvalitativní výzkum; Česká republika; neoliberalismus
Klíčová slova anglicky
anthropology; qualitative research; Czech Republic; neoliberalism
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 16. 5. 2020 13:46, doc. Giuseppe Maiello, Ph.D.
V originále
The paper presents the case of “Rocco”, who at 50 years old, lost his employment as Senior lecturer and now teaches precariously at three universities in the Czech Republic (two state and one private). Through the Rocco’s narration we look at the transformation of the Czech academic system at the turn of the millenium and at the acceptance of the Neoliberal ideology even among those academics associated with the sectors of philology and anthropology. The making light of the case of Rocco would be a good example of “Personal is Political” especially if we consider the political background of the respondent and his decision to reject politics when he started his academic career.
Česky
Příspěvek představuje případ Rocca, který ve věku 50 let ztratil zaměstnání na pozici odborného asistenta a nyní vyučuje na dohodu na třech univerzitách v České republice (dvě státní a jedna soukromá). Prostřednictvím Roccova vyprávění se díváme na proměnu českého akademického systému na přelomu tisíciletí a na přijetí neoliberální ideologie i mezi akademiky spojenými s filologií a antropologií. Zjednodušení případu Rocca je dobrým příkladem „Od politiky neutečeš“, zejména pokud vezmeme v úvahu politické pozadí respondenta a jeho rozhodnutí odmítnout politiku, když zahájil akademickou kariéru.