J 2020

Reliable Estimates of Sovereign Rating

KOTĚŠOVCOVÁ, Jana, Jiří MIHOLA a Petr WAWROSZ

Základní údaje

Originální název

Reliable Estimates of Sovereign Rating

Název česky

Spolehlivé odhady sovereign ratingu

Autoři

KOTĚŠOVCOVÁ, Jana (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří MIHOLA (203 Česká republika, domácí) a Petr WAWROSZ (203 Česká republika, domácí)

Vydání

International Advances in Economic Research, Switzerland, Springer nature, 2020, 1083-0898

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Spojené státy

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/04274644:_____/20:#0000642

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

UT WoS

000536446200001

Klíčová slova česky

ratingová známka, metodologie tvorby ratingu, makroekonomické ukazatele, rating státu

Klíčová slova anglicky

rating level; credit rating; rating methodology; macroeconomic indicators; sovereign rating

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 8. 4. 2021 08:10, Bc. Jan Peterec

Anotace

V originále

The sovereign rating is an important indicator of whether a country is able to repay its liabilities. It serves as a guide for investors to decide whether to invest in government bonds or to lend a government money for its activities. The results of the evaluation are also of interest to other persons who are undertaking activities in that country. The potential possibility that the state will not meet its obligations also poses a higher risk for them. Thus, ratings agencies should publish reliable and trustworthy results corresponding with reality. However, the world financial crisis after 2007 showed that ratings agencies did not always correctly assess the solvency of a country and that their evaluations were too optimistic. Therefore, the article examines the methodology used by ratings agencies and tries to determine whether evaluations depend on macroeconomic indicators.

Česky

Státní rating je důležitým ukazatelem toho, zda je země schopna splácet své závazky. Slouží jako vodítko pro investory při rozhodování, zda investovat do státních dluhopisů nebo půjčit vládní peníze na svou činnost. Výsledky hodnocení jsou také zajímavé pro další osoby, které v dané zemi podnikají. Vyšší riziko pro ně představuje také potenciální možnost, že stát své závazky nesplní. Ratingové agentury by tedy měly zveřejňovat spolehlivé a důvěryhodné výsledky odpovídající realitě. Světová finanční krize po roce 2007 však ukázala, že ratingové agentury ne vždy správně posoudily solventnost země a že jejich hodnocení byla příliš optimistická. Článek proto zkoumá metodiku používanou ratingovými agenturami a snaží se určit, zda hodnocení závisí na makroekonomických ukazatelích.