J 2020

Právo na digitální služby

MATES, Pavel

Základní údaje

Originální název

Právo na digitální služby

Název česky

Právo na digitální služby

Název anglicky

Right to Digital Services

Autoři

MATES, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Revue pro právo a technologie, Brno, Masarykova univerzita, 2020, 1804-5383

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50500 5.5 Law

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

URL

Kód RIV

RIV/04274644:_____/20:#0000648

Organizační jednotka

Vysoká škola finanční a správní

Klíčová slova česky

digitální služby, digitální úkony, základní registry, agendové informační systémy, autentizace, identifikace, informace

Klíčová slova anglicky

digital services; digital operations; basic registers; agenda information systems; authentication; identification; information

Štítky

AR 2019-2020, odmeny_2021, RIV_2021, xJ4

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 8. 4. 2021 11:04, Bc. Jan Peterec

Anotace

ORIG EN

V originále

Článek je kritickým rozborem zákona o právu na digitální služby, který je veřejnosti prezentován jako významný krok k posílení práva fyzických a právnických osob, jakožto klientů veřejné moci a zjednodušení jejich postavení. Prokazuje, že většina práv není nijak nových, naopak vesměs existují v platné právní úpravě již dosud a spíše nejsou aplikována. Poukazováno je na to, že jeho uplatnění si bude vyžadovat masové využívání informačních technologií, bez nichž nebude možno práva na tyto služby využívat. Zdůrazněno konečně je, že zákon neobsahuje efektivní prostředky, kterými by bylo vymáhání práv a jím odpovídajících povinností zajištěno.

Anglicky

The article is a critical analysis of the Act on the Right to Digital Services, which is presented to the public as an important step towards strengthening the rights of natural and legal persons as clients of public power and simplifying their position. It proves that most of the rights are not new at all, on the contrary, they generally already exist in the valid legal regulation and rather are not applied. It is pointed out that its application will require the mass use of information technology, without which it will not be possible to use the rights to these services. Finally, it is emphasized that the law does not contain effective means by which the enforcement of rights and the corresponding obligations would be ensured.
Zobrazeno: 1. 11. 2024 19:13