MATES, Pavel. Trajektorie centralizace a decentralizace veřejné správy. In Aleš Gerloch, Katarzyna Žák Kryžanková. Právo v měnícím se světě. 1. vyd. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk. s. 217-229. ISBN 978-80-7380-828-0. 2020.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Trajektorie centralizace a decentralizace veřejné správy
Název česky Trajektorie centralizace a decentralizace veřejné správ
Název anglicky Trajectory of centralization and decentralization of public administration
Autoři MATES, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Plzeň, Právo v měnícím se světě, od s. 217-229, 13 s. 2020.
Nakladatel Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/04274644:_____/20:#0000692
Organizační jednotka Vysoká škola finanční a správní
ISBN 978-80-7380-828-0
Klíčová slova česky Veřejná správa, samospráva, centralizace, decentralizace, reforma
Klíčová slova anglicky Public administration; self-government; centralization; decentralization; reform
Štítky AR 2020-2021, odmeny_2021, RIV_2021, xC2, xD2
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Změněno: 12. 4. 2021 10:50.
Anotace
Pokud jde o ústřední úroveň státní správy článek dovozuje, že zde nedošlo od roku 1993 k nijak výrazným kvalitativním posunům, trendem ovšem je trvající fragmentace, které je patrná na zvyšování počtu specializovaných ústředních orgánů státní správy. Hlavní pozornost je věnována územní správě, kde je poukazováno na nedostatečné ústavní garance územní samosprávy, jejíž šíře je reálně určována prováděcími zákony. Zmíněny jsou problémy související s tím, že v České republice převažují malé obce, které nejsou schopné efektivně zajistit ani výkon samosprávy. Rozebírány jsou také důsledky nedostatečných záruk finančního zabezpečení samosprávy a také výkonu delegované státní správy územní samosprávou. Kriticky jsou analyzovány trendy budování soustavy specializovaných orgánů státní správy bez souvislostí s orgány územní samosprávy.
Anotace anglicky
As for the central level of state administration, the article concludes that there have been no significant qualitative shifts since 1993, but the trend is the continuing fragmentation, which is evident in the increase in the number of specialized central state administration bodies. The main attention is paid to territorial administration, which points to the insufficient constitutional guarantees of territorial self-government, the breadth of which is realistically determined by implementing laws. Problems related to the fact that small municipalities predominate in the Czech Republic, which are not able to effectively ensure the performance of self-government, are mentioned. The consequences of insufficient guarantees of the financial security of the self-government as well as the performance of the delegated state administration by the territorial self-government are also discussed. Trends in building a system of specialized state administration bodies without connections with local self-government bodies are critically analyzed.
VytisknoutZobrazeno: 29. 3. 2024 16:01