W 2021

Dialogem ke kolektivnímu vyjednávání

EISEL, Juraj

Basic information

Original name

Dialogem ke kolektivnímu vyjednávání

Name in Czech

Dialogem ke kolektivnímu vyjednávání

Name (in English)

Dialogue on collective bargaining

Authors

EISEL, Juraj

Edition

2021

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Uspořádání workshopu

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organization unit

University of Finance and Administration

Keywords (in Czech)

Udržení sociálního smíru, úspěšnost a vedení kolektivních vyjednávání, generační obměna, stabilizace zaměstnanců

Keywords in English

Maintenance of social peace, success and conduct of collective bargaining, generational change, stabilization of employees
Změněno: 23/10/2021 13:21, Ing. Juraj Eisel, Ph.D.

Abstract

ORIG EN

V originále

Sociální dialog v chemickém odvětví je soustavné vyjednávání mezi sociálními partnery, tj. mezi zaměstnavateli a zaměstnanci za účelem dosahování kompromisu v otázkách hospodářských, sociálních, mzdových, pracovních, bezpečnostních a dalších. Cílem tohoto procesu vyjednávání je nalezení kompromisů ve výše uvedených oblastech, které se týkají obou stran. Sociální dialog chápeme jako kontinuální proces s měnícími či nově objevujícími se tématy, která jsou poplatné společensko-ekonomickému vývoji. V sociálním dialogu nejsou konkrétní jednorázové problémy, které jsou jednorázově a definitivně řešitelné. Je zcela nezbytné v rámci vedení a prohlubování sociálního dialogu reflektovat skutečnosti a změny, které vyplývají jednak z aktuální české legislativy, jednak přijímáním a zaváděním nových nařízení EU a také ze současného ekonomického vývoje. Na základě znalosti stavu sociálního dialogu v chemickém průmyslu mapovaném v předchozích letech a současnosti, byly sestaveny okruhy, ve kterých je indikována potencionální potřeba řešení úzkých míst sociálního dialogu, a nová témata, která vznikla aktuálním sociálně-ekonomickým rozvojem.

In English

Social dialogue in the chemical sector is a systematic negotiation between the social partners, ie between employers and employees in order to reach a compromise on economic, social, wage, labor, security and other issues. The aim of this negotiation process is to find compromises in the above-mentioned areas, which concern both parties. We understand social dialogue as a continuous process with changing or emerging topics that are due to socio-economic development. There are no specific one-off problems in the social dialogue, which can be solved once and for all. It is absolutely necessary to reflect the facts and changes within the leadership and deepening of the social dialogue, which result from the current Czech legislation, the adoption and implementation of new EU regulations and the current economic development. Based on the knowledge of the state of social dialogue in the chemical industry mapped in previous years and the present, areas have been compiled in which the potential need to address social dialogue bottlenecks is indicated, and new topics arising from current socio-economic developments.
Displayed: 18/11/2024 08:19