J 2022

THE ETHICAL CONSUMER AND THE RELIGIOUS NATURE OF ENVIRONMENTAL THINKING

ROUBAL, Ondřej

Basic information

Original name

THE ETHICAL CONSUMER AND THE RELIGIOUS NATURE OF ENVIRONMENTAL THINKING

Name in Czech

ETICKÝ SPOTŘEBITEL A NÁBOŽENSKÁ PODSTATA ENVIROMENTÁLNÍHO MYŠLENÍ

Authors

ROUBAL, Ondřej (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

European Journal of Science and Theology, Iasi (Romania), Acad Organisation Environmental Engineering & Sustainable Development, 2022, 1841-0464

Other information

Language

English

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion

Country of publisher

Romania

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

References:

URL

RIV identification code

RIV/04274644:_____/22:#0000859

Organization unit

University of Finance and Administration

UT WoS

000739851800009

Keywords (in Czech)

etický spotřebitel; etika ctností; deontologie; křesťanství; enviromentalismus; záměrná skromnost; dobrovolná skromnost

Keywords in English

virtue; ethics; deontology; Christianity; intentional frugality

Tags

AR 2021-2022, odmeny_2022, POZNÁMKA, RIV_2023, xJ2

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 7/2/2023 12:23, Mgr. Jitka Štruncová

Abstract

ORIG CZ

V originále

Consumption cannot simply be defined in terms of the utilitarian functions of rational economic processes, but in parallel by its ethical and symbolic dimensions. Consumption is a social phenomenon with the pervasive influence of values, norms, customs, traditions, beliefs and other forms of cultural, psychological and spiritual ways of life. Against the background of a hyper-consumerist society, predatory capitalism and the reality of ecological threats, the motivation is intensifying for ethical consumption: ecologically friendly ways of life taking the form of deliberate and voluntary frugality and environmentalism. This study aims to demonstrate the presence and function of Christian values in environmental thinking and to re-examine Christian anthropocentrism as a consistent component of environmentalism. At the same time, through the lens of environmental virtue ethics, I present an argument that strips Christian anthropocentrism of its label as an alleged source of ecological threats and instead refer here to the potential of humanity as caretakers and protectors of Nature. This is illustrated using biblical verses on the emblematic figures of the Good Steward and the Good Shepherd, expressing the responsible and environmentally oriented relationship of humanity to nature.

In Czech

Spotřebu nelze jednoduše definovat perspektivou utilitárních funkcí racionálně ekonomických procesů, ale souběžně i jejím etickým a symbolickým rozměrem. Spotřeba je sociálním jevem s pronikavým vlivem hodnot, norem, zvyků, tradic, víry a dalších forem kulturních, psychologických a spirituálních forem života. Na pozadí hyperkonzumní společnosti, predátorského kapitalismus a reality ekologických hrozeb, zesilují motivace etické spotřeby, ekologicky příznivých způsobů života v podobě záměrné a dobrovolné skromnosti a enviromentálního myšlení. Cílem studie je prokázat přítomnost a funkci křesťanských hodnot v environmentálním myšlení a revidovat křesťanský antropocentrismus jako konzistentní součást enviromentalismu. Současně předkládám optikou enviromentální etiky ctností argumentaci, zbavující křesťanský antropocentrismus nálepky údajného zdroje ekologických hrozeb a naopak zde odkazuji k potenciálům člověka jako pečovatele a ochránce přírody. To ilustrujeme s pomocí biblických veršů na emblematických postavách Správce a Pastýře, vyjadřujících zodpovědný a enviromentálně orientovaný vztah člověka k přírodě.
Displayed: 31/10/2024 17:14