2022
Domovní prohlídka jako kriminalistická metoda v rámci vyšetřování drogové trestné činnosti /část druhá/
STRAUS, Jiří a Tomáš KREJČÍZákladní údaje
Originální název
Domovní prohlídka jako kriminalistická metoda v rámci vyšetřování drogové trestné činnosti /část druhá/
Název česky
Domovní prohlídka jako kriminalistická metoda v rámci vyšetřování drogové trestné činnosti /část druhá/
Název anglicky
Home search warrant as a forensic method within drug crime /second part/
Autoři
STRAUS, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí) a Tomáš KREJČÍ
Vydání
Drugs & Forensics Bulletin NPC, Praha, Policie České republiky, Národní protidrogová centrála Služky kriminální policie a vyšetřování, 2022, 1211-8834
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50502 Criminology, penology
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/04274644:_____/22:#0000868
Organizační jednotka
Vysoká škola finanční a správní
Klíčová slova česky
domovní prohlídka; drogy; zajišťování stop
Klíčová slova anglicky
Home search warrant; illicit drugs; securing forensics evidence
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 1. 2. 2023 14:04, Mgr. Jitka Štruncová
V originále
V článku je pojednáno o domovní prohlídce a prohlídky jiných prostor a pozemků jako kriminalistické metodě a využití při vyšetřování drogové trestné činnosti. Pozornost je věnována aspektům při zajišťování kriminalisticky relevantních informací, kriminalistických stop a postupu před realizací domovní prohlídky. V příspěvku je uveden postup při realizaci domovní prohlídky z hlediska kriminalistické taktiky. Důraz je kladen na nutnost správné volby požadovaného institutu prohlídky ve vztahu k objektu zájmu a význam řádného odůvodnění neodkladnosti a neopakovatelnosti úkonu, pokud mají být prohlídky provedeny před zahájením trestního stíhání. V závěru autoři vyjadřují názor na zlepšení realizace domovní prohlídky a náměty na zefektivnění postupu.
Anglicky
The article deals with house searches and searches of other premises and land as a criminalistic method and use in the investigation of drug crime. Attention is paid to aspects in providing forensically relevant information, forensic traces and the procedure before the house search. The article presents the procedure for the implementation of a house search in terms of forensic tactics. Emphasis is placed on the need for the correct choice of the required institute of inspection in relation to the object of interest and the importance of proper justification of the urgency and non-repeatability of the act, if inspections are to be carried out before criminal proceedings are instituted. In conclusion, the authors express their opinion on improving the implementation of the house search and suggestions for streamlining the procedure.