VSFS:B_VeP Veřejné politiky - Informace o předmětu
B_VeP Veřejné politiky
Vysoká škola finanční a správníléto 2023
- Rozsah
- 2/2/0. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Zuzana Khendriche Trhlínová, Ph.D. (cvičící)
- Garance
- Ing. Zuzana Khendriche Trhlínová, Ph.D.
Katedra regionálního rozvoje a veřejné správy (FPSS, KRRVS) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Kateřina Franců - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- B_VeP/vRRMO: So 18. 2. 14:00–15:30 M17, 15:45–17:15 M17, So 4. 3. 14:00–15:30 M17, 15:45–17:15 M17, Pá 31. 3. 17:30–19:00 M17, 19:15–20:45 M17, Z. Khendriche Trhlínová
- Předpoklady
- Nejsou vyžadovány žádné předpoklady.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Po absolvování tohoto kurzu se bude student orientivat v otázkách významu a současných trendů v oblasti veřejné politiky. Student bude umět definovat význam veřejné politiky v ekonomicko-sociálních vztazích a řešení závažných sociálních a ekonomických problémů současné společnosti jak na národní, tak i na regionální a lokální úrovni. Po absolvování kurzu bude student schopen použít získané informace k postižení závažných celospolečenských problémů a definování nástrojů jejich řešení. Tyto znalosti a zkušenosti mohou být aplikovány v každodenním řízení ve veřejné správě.
- Výstupy z učení
- Student bude po absolvování kurzu schopen: - definovat veřejný zájem a způsoby jeho řešení v rámci veřejné politiky - vymezit hlavní cíle a zájmy veřejné politiky v ČR - definovat hlavní nástroje využitelné pro řešení vybraných socio-ekonomických problémů - specifikovat roli municipální a krajské politiky v řešení ekonomických a sociální cílů současné společnosti
- Osnova
- Tato osnova je určena pro prezenční studium, průběh výuky pro kombinované studium je uveden ve studijních materiálech formou metodického listu (ML). Obsah přednášek: 1. Úvod do problematiky, vymezení základních termínů a pojmů. 2. Normativní zakotvení veřejných politik. 3. Veřejný zájem – definování pojmu, vztah mezi veřejným zájmem a veřejnou politikou 4. Veřejný zájem - proces identifikace a uplatnění veřejného zájmu. 5. Veřejný zájem - proces prezentace a rozhodování o veřejném zájmu, role politických stran. 6. Etika, morálka a veřejný zájem. 7. Nástroje veřejných politik: vymezení základních cílů a principů. 8. Nástroje veřejných politik: vymezení základních právních a ekonomických nástrojů. 9. Nástroje veřejných politik: vymezení základních administrativních a informačních nástrojů. 10. AKtéři veřejné politiky. 11. Role občanské společnosti ve vytváření a realizaci veřejné politiky. 12. Specifika lokální a regionální veřejné politiky.
- Literatura
- povinná literatura
- Potůček M. a kol, Veřejná politika. SLON Praha 2006.
- KHENDRICHE TRHLÍNOVÁ, Zuzana. Partnerství v rozvoji obcí, měst a regionů. Praha: Auditorium, 2014, 233 s. ISBN 978-80-87284-44-5.
- VESELÝ, Arnošt, NEKOLA, Martin, Analýza a tvorba veřejných politik -- Přístupy, metody a praxe. Slon, Praha, 2008.
- doporučená literatura
- PATEROVÁ, Hana. Etické aspekty analýzy a tvorby veřejných politik. Praha : FSV UK, 2006. 24 s. Pražské sociálně vědní studie. Veřejná politika a prognostika, PPF-011. ISSN 1801-5999.
- Malý, Ivan a kol. Dopady vybraných veřejných politik na regionální rozvoj v České a Slovenské republice: vědecký sborník. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2012. 251 s. ISBN 978-80-210-5805-7.
- Doporučená: Potůček M. a kol, Strategické vládnutí a Česká republika, GRADA Praha 2007
- Ochrana, František a Drhová, Zuzana. Strategické řízení ve veřejné správě a přístupy k tvorbě politiky. Vyd. 1. Praha: Matfyzpress, 2010. 193 s. ISBN 978-80-7378-130-9.
- POTŮČEK, M., S. ŠAROCH a Vojtěch KREBS. Průvodce krajinou priorit pro Českou republiku. 1. vyd. Praha: CESES FSV UK, 2002, 565 s. info
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou přednášek a seminářů v prezenční prezenční formě studia a řízených skupinových konzultací v kombinované kombinované formě studia. Teoretické studium bude doplněno vypracováním odborné zápočtové práce. V kombinované formě studia je předmět vyučován distanční formou výuky. Rozsah povinné účasti ve výuce: minimální povinná účast na semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- Předmět je zakončen zkouškou. Zkouška probíhá ústní formou. Zkouška osvědčuje splnění stanovených studijních povinností, podmínkou pro přijetí na zkoušku je zpracování seminární zápočtové práce. K připuštění ke zkoušce je potřeba získat min 60 bodů ze zpracované práce. Seznam témat ke zkoušce a ke zpracování práce je zveřejněn na přednáškách i na is.vsfs.cz ve studijních materiálech.
- Navazující předměty
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2023, nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2023/B_VeP