VSFS:N_MTP Monetary Theory and Policy - Course Information
N_MTP Monetary Theory and Policy
University of Finance and AdministrationWinter 2009
- Extent and Intensity
- 2/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- Ing. Miroslav Hrnčíř, DrSc. (seminar tutor)
doc. Ing. Vladislav Pavlát, CSc. (seminar tutor) - Guaranteed by
- Ing. Miroslav Hrnčíř, DrSc.
Department of Finance – Departments – University of Finance and Administration
Contact Person: Lenka Pokorná - Timetable of Seminar Groups
- N_MTP/pFPH: Wed 14:00–14:44 S34, Wed 14:45–15:30 S34, M. Hrnčíř
N_MTP/vF2PH: Fri 23. 10. 17:15–18:45 S24, Sat 7. 11. 9:45–11:15 S24, 11:30–13:00 S24, Fri 20. 11. 17:15–18:45 S24, M. Hrnčíř
N_MTP/vF3PH: Fri 6. 11. 13:45–15:15 S01, Fri 20. 11. 15:30–17:00 S01, Fri 4. 12. 13:45–15:15 S01, 15:30–17:00 S01, M. Hrnčíř - Prerequisites (in Czech)
- Předpokladem pro úspěšné absolvování kurzu jsou odpovídající znalosti předmětů oborové katedry a dále zejména Makroekonomie a Vývoj ekonomických teorií
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Finance and Financial Services (programme VSFS, N-HPS) (2)
- Course objectives (in Czech)
- Anotace studijního předmětu Měnová teorie a politika Cílem kurzu je objasnit studentům funkce měnové politiky, její cíle a základní typy strategií její realizace. Kurz poskytuje základní orientaci v teoretických východiscích a principech měnové politiky v návaznosti na dva základní teoretické směry makroekonomické teorie, keynesiánský a monetaristický. Je vymezena role měnové politiky v soudobém systému hospodářských politik a jsou charakterizovány cíle, které sledují centrální banky. Pojetí i šíře těchto cílů se lišily v jednotlivých etapách i mezi zeměmi, v moderních podmínkách je zásadním cílem vždy stabilita cenové hladiny. K dosahování tohoto cíle centrální banky volí měnově-politickou strategii (režim měnové politiky), jejímž základem je konkrétní nominální makroekonomická veličina, ukotvující cenový vývoj, tj. nominální kotva. Právě podle typu zvolené kotvy se rozlišují základní režimy měnové politiky, jež jsou předmětem podrobnějšího výkladu a hlubšího studia. Jde o cílení peněžní zásoby, inflační cílení, kurzové cílení a režimy s pouze implicitní kotvou (formálně nespecifikovanou). Závěrečná část kurzu je orientována na diskusi inflačního cílení, měnové strategie ČNB, a na zhodnocení její realizace v podmínkách české ekonomiky.
- Syllabus (in Czech)
- Tato osnova je určena pro prezenční studium, průběh výuky pro kombinované studium je uveden ve studijních materiálech formou metodického listu. Výuka daného kurzu bude realizována v 10 přednáškách. Obsah jednotlivých přednášek: 1. Charakteristika měnové politiky a jejích teoretických východisek. Postavení měnové politiky v soustavě hospodářských politik. Diskuse co a v jakém horizontu může měnová politika ovlivnit a co nikoli.Cíle měnové politiky, proč cenová stabilita. Má být cenová stabilita jediným cílem měnové politiky, nebo v kombinaci s dalšími cíli hospodářské politiky. Příklady řešení v podmínkách soudobých ekonomik. 2. Varianty strategií (měnově-politických režimů) centrálních bank pro dosažení konkrétních cílů v oblasti měnové politiky. Charakteristika jejich relativních předností a omezení. 3. Konkretizace uplatňování zmíněných strategií na příkladu české ekonomiky, vývojové etapy měnové politiky ČNB, jejich příčiny a hodnocení zkušeností. 4. Režim inflačního cílení a jeho realizace v české ekonomice, předpoklady pro uplatnění, typy cílů, role prognóz, inflační očekávání, transparence měnové politiky a komunikace s veřejností 5. Transmisní mechanismus: objasnění procesu měnově-politických rozhodnutí centrální banky ( změn v kontrolovaných úrokových sazbách resp. v měnové bázi) do rozhodování ekonomických subjektů a do makroekonomického fungování ekonomiky. 6. Srovnání monetaristického a keynesiánského chápání transmisního mechanismu, transmisní kanály, expektace ekonomických subjektů, kredibilita centrální banky, důsledky časových zpoždění a exogenních faktorů a šoků. 7. Nástrojový aparát soudobých centrálních bank, rozlišení nástrojů přímé kontroly a nástrojů nepřímého řízení, jejich přednosti a omezení.Vývojové etapy ve využívání nástrojového aparátu, příklad české ekonomiky. Nástroje nepřímého řízení, jejich typy a vývojové tendence v jejich využívání. 8. Podstata a funkce minimálních povinných rezerv, jejich role v krátkém a dlouhém horizontu. Operace na volném trhu, podstata, primární a sekundární trh, dodávání a stahování likvidity, přednosti operací na volném trhu z hlediska realizace měnové politiky 9. Vztahy mezi vnitřními měnovými cíli a nástroji (úroková míra, peněžní zásoba) a vnějším (kurzovým) cílem. Platební bilance, její členění, diskuse salda platební bilance a jeho vypovídací schopnosti 10. Měnové kurzy, jejich základní členění, přednosti a omezení jednotlivých typů, teoretické přístupy k měnovým kursům a jejich determinantám: teorie parity kupní síly, teorie platební bilance, úrokové parity a peněžní zásoby.Devizový trh, jeho charakteristika, subjekty, základní typy devizových operací.
- Literature
- Pavlát, V.: Centrální bankovnictví. Praha, Vysoká škola finanční a správní, o.p.s.,
- Landorová, A.: Centrální bankovnictví. Liberec, Technická univerzita Liberec, 2003,
- Revenda, Z. a kol.: Peněžní ekonomie a bankovnictví. 4. vydání, Praha, Management Press,
- Assessment methods (in Czech)
- Typ výuky a zkoušky Vyučující metody: přednášky Způsob zakončení: zkouška, jež má část písemnou a ústní, pro absolvování ústní zkoušky je předpokladem hodnocení alespoň „dobře“ z písemné části.
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
Information on the extent and intensity of the course: 8hodin/semestr.
- Enrolment Statistics (Winter 2009, recent)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/course/vsfs/winter2009/N_MTP