VSFS:N_RDFT Regulace a dohled nad fin.trhy - Informace o předmětu
N_RDFT Regulace a dohled nad finančními trhy
Vysoká škola finanční a správnízima 2021
- Rozsah
- 0/2/0. 12 hodin KS/semestr. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Ing. Emilie Jašová, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Lenka Pokorná - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- N_RDFT/cFPH: Út 17:30–18:14 S34, Út 18:15–19:00 S34, E. Jašová
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Předmět je zaměřen na výklad regulatorních a dohledových postupů uplatňovaných vůči finančním institucím, zejména bankám a to buď na individuálním základě nebo i vůči bankám jako součástem nadnárodních finančních skupin na konsolidovaném základě. Studenti budou po absolvování kurzu schopni porozumět posledním trendům v procesu regulace a dohledu nad hlavními subjekty finančních trhů. Seznámí se rovnež se specifickým postavením bank (a burz) v rámci finančního sektoru a budou chápat systémové riziko spojené s bankovním sektorem i vliv fungování bank na finanční stabilitu trhu. Studenti si osvojí principy regulatorních postupů vůči všem hlavním typům rizik, které finanční subjekty, zejména banky, při své činnosti podstupují.
- Výstupy z učení
- Student bude po absolvování předmětu schopen:
- popsat vývoj, aktuální stav a nastínit předpokládané trendy v regulatorních a dohledových postupech, které jsou uplatňovány vůči finančnímu trhu. Identifikovat a shrnout měnící se názory na potřebu regulace a dohledu nad finančními trhy, principy regulace, principy dohledu, rozdíly mezi těmito dvěma pojmy a přístupy vybraných regulatorních a dohledových institucí;
- utvořit si vizi, resp. názor na potřebu regulace a dohledu nad finančními trhy. Klasifikovat rozdíly mezi pojmy "regulace" a "dohled" a přístupy vybraných regulačních a dohledových institucí.;
- orientovat se v problematice - hlavních direktivách EU pro oblast finančního trhu v oblastech uvedených rizik;
- a dále v regulatorních opatřeních Basel I, II, III a IV, směrnicích a nařízeních EU MiFID I, MiFID II a MiFIR. - Osnova
- 1. Stabilita finančního trhu. 2. Vývoj regulace finančního trhu. 3. Basel I – povinné osoby, vymezení kapitálu, individuální a konsolidovaná báze. 4. Basel II – propočet kapitálových požadavků k úvěrovému riziku investičního portfolia. 5. Basel II – výpočet kapitálového požadavku k operačnímu a rizikům tržním. 6. Basel III, změny oproti Basel II. MiFID II, změny oproti MiFID I. 7. Zátěžové testy v ČR a v EU, vliv ECB a EBA. 8. Externí rating. 9. Uspořádání regulace a dohledu nad finančním trhem v %CR a v EU. 10. Regulace a dohled finančního trhu v USA. 11. Připravované legislativní změny v oblasti regulace a dohledu, mezinárodní spolupráce. 12. Vliv pokrizového vývoje v zemích EU na změny v bankovní regulaci a dohledu.
- Literatura
- povinná literatura
- POLOUČEK, Stanislav. Bankovnictví. 2. vyd. Praha: C.H. Beck, 2013. ISBN 978-80-7400-491-9.
- Pavlát, V. a kol.: Kapitálové trhy. 2. vydání. Praha: Professional Publishing, 2005.
- REJNUŠ, Oldřich. Finanční trhy: učebnice s programem na generování cvičných testů. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5871-8.
- Pavlát, V., Kubíček, A.: Regulace a dozor nad kapitálovými trhy. Praha: VŠFS – Eupress, 2004
- REVENDA, Zbyněk. Centrální bankovnictví. 3., aktualiz. vyd. Praha: Management Press, 2011. ISBN 978-80-7261-230-7.
- doporučená literatura
- CHORAFAS, Dimitris N. Basel III, the devil and global banking. London: Palgrave Macmillan, 2012. ISBN 978-0-230-35377-0.
- Pavlát, V.: Centrální bankovnictví. Praha: VŠFS – Eupress, 2004
- Vlachý, J.: Řízení finančních rizik. Praha: VŠFS – Eupress, 2006.
- JANÁČEK, Kamil. Jsou centrální banky za zenitem své slávy?. Praha: Institut Václava Klause, 2020. Publikace, č. 50/2020. ISBN 978-80-7542-059-6.
- FRAIT, Jan. Post-Crisis Banking Regulation and its Potential Impacts in Small Open Economies. 1. vyd. Praha: Vysoká škola finanční a správní, a. s., 2016. 152 s. Edition EUPRESS. ISBN 978-80-7408-144-6.
- neurčeno
- Sojka, M. a kol.: Dějiny ekonomických teorií. Praha: UK Karolinum, 1999.
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou / přednášek / cvičení / seminářů / v prezenční formě studia /a řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- Přednášky s diskuzemi k vybraným tématům; Semináře věnované prezentaci zadané seminární práce, následující diskuzi k danému tématu a zhodnocení práce; diskuze k aktuálním problémům regulace na finančních trzích. Metody hodnocení: Zápočet závislý na úrovni zpracování slidové prezentace,příp. zadané seminární práce a aktivitě vystupování na přednáškách a v diskuzích; Ústní zkouška.
- Informace učitele
- Vyhláška č. 123/2007 Sb. Zprávy ČNB o bankovním dohledu. Zprávy ČNB o finanční stabilitě. Zprávy ECB a EBA o regulaci a dohledu Zprávy Basel Bank o procesu Basel III a MiFID
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2021, nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/zima2021/N_RDFT