B_SMV Sociologie mezilidských vztahů

Vysoká škola finanční a správní
léto 2015
Rozsah
1/1. 6 hodin KS/semestr. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. Dr. Zdeněk Cecava, CSc. (cvičící)
Garance
doc. Dr. Zdeněk Cecava, CSc.
Sekce managementu a marketingu (FES, KEM) – Katedra ekonomie a managementu (FES, KEM) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Ivana Plačková
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
B_SMV/cMPH: každou sudou středu 10:30–11:14 E122, každou sudou středu 11:15–12:00 E122, Z. Cecava
B_SMV/pMPH: každou lichou středu 10:30–11:14 E122, každou lichou středu 11:15–12:00 E122, Z. Cecava
Předpoklady
Tento předmět nemá žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je studenty seznámit s konceptem mezilidských vztahů, které se v rámci základních společenských procesů, zejména pak v procesu socializace, podílí na formování člověka jako sociální bytosti. Zvláště budou osvětleny mezilidské vztahy v podobě individuálního a kolektivního sociálního kapitálu. Předmětem výkladu a diskusí budou dále sociální sítě a sociální struktura společnosti, změny mezilidských vztahů v procesu globalizace a v procesu formování „společnosti sítí“. Studenti budou dále seznámeni s etickými aspekty sociálních vztahů, s problémy jejich individualizace a často diskutovanou krizí mezilidských vztahů. Budou probrány i mezilidské vztahy v makrospolečenské rovině (vztahy mezi generacemi, genderové, etnické, a podobné vztahy, multikulturalismus). Získané poznatky budou využity ke zkvalitnění využívání prezentačních technik a připraví studenty na navazující předmět Psychologie v marketingové komunikaci . Naučí studenty aplikovat získané znalosti z oblasti mezilidských vztahů zvláště v marketingové komunikaci a pracovní činnosti.
Osnova
  • 1: Člověk jako produkt společenských činností – společnost jako přírodně historický proces. Cílem tematického celku je objasnit biologické a sociální faktory formující lidskou společnost. Historické aspekty vývoje lidské společnosti a měnící se společenské hodnoty v čase a teritoriích jako základní vliv pro formování mezilidských vztahů.
  • 2. Vysvětlení základních pojmů - interakce, percepce, empatie, sociální role, společenské vztahy, sociální pospolitosti, sociální skupiny. Základním cílem tematického celku je objasnit základní pojmy týkající se mezilidských vztahů.
  • 3. Klasifikace mezilidských vztahů. Základním cílem tematického celku je objasnit obsah, význam, důležitost, trvalost a sílu mezilidských vztahů. Vysvětlit osobní a neosobní pojítka, vztahy přímé a zprostředkované. Struktury a formy mezilidských vztahů: pospolitosti, skupiny, třídy,národy, civilizace , instituce – stanovení a vytváření pravidel a norem v historických souvislostech, formování kultur.
  • 4. Organizace – formální a neformální vztahy, moc, kultura, morálka a etika. Náboženství, umění a právo. Cílem tematického celku je objasnit formování organizací zvláště v pracovním procesu s důrazem na funkci mezilidských vztahů ve formální a neformální organizaci. Charakterizovat vztahy podřízenosti a nadřízenosti, vytváření firemní kultury, morálky a etiky v organizacích. Poukázat na vliv práva, umění i náboženství v mezilidských vztazích.
  • 5.. Mezilidské vztahy jako sociální kapitál. Cílem tematického celku je objasnit druhy sociálního kapitálu (individuální a společný, překlenovací a vázací). Poukázat na sociální vazby a rozdíly „osobních“ a „neosobních“ mezilidských vztahů . Teorie společenského a symbolického prostoru podle P. Bourdieu.
  • 6. Mezilidské vztahy a globalizace. Cílem tematického celku je objasnit vliv postmoderní, globální společnosti na mezilidské vztahy. Individuální a riziková společnost. Koncepce „společnosti sítí“. Krize mezilidských vztahů, individualismus.
  • 7. Generační, etnické, generové vztahy v soudobé společnosti, multikulturalismus. Cílem tematického celku je upozornit na některé rozhodující faktory, které ovlivňují a mění mezilidské vztahy v současné společnosti. Charakteristika demografického vývoje společnosti, vývoj generových vztahů zvláště na pracovištích, multikulturalismus, sociální vztahy a problémy mezi většinovou společností a etnikya jejich vliv na mezilidské vztahy.
  • 8. Mezilidské vztahy v malých skupinách. Cílem tematického celku je osvětlit mezilidské vztahy v malých skupinách a jejich vliv na mezilidské vztahy. Skupinová koheze. Typologie sociálních skupin. Skupinová struktura a dynamika. Meziskupinové procesy a vztahy. Práce se sociálními skupinami.
  • 9. Sociální struktura postindustriální společnosti. Cílem tematického celku je seznámit studenty s některými nerovnostmi v současné společnosti a v mezilidských vztazích. Statusové skupiny a individualizace, postindustriální společnost a střední vrstvy. Sociální stratifikace české společnosti.
  • 10. Některé patologické projevy v mezilidských vztazích v české společnosti. Sociální koheze v rodině, malých skupinách, na pracovištích. Šikana ve škole, na pracovišti. Legislativa a preventivní programy. Prevence šikany v organizacích ,mobbing a bossing.
  • 11., 12. Uzavření předmětu v prezenčním studiu formou prezentace zápočtové práce. V kombinovaném studiu zpracování zápočtové práce v elektronické podobě a odeslání učiteli.
Literatura
    povinná literatura
  • Jandourek J.: Úvod do sociologie, Praha, Portál 2003
  • Novotná, Eliška.: Sociologie sociálních skupin, Praha, Grada, 2010
  • Giddens,A.: Sociologie, ARGO, Praha 2004
  • Zich, F.: Úvod do sociologie, Praha, Europress, 2008
  • Keller, J. : Sociologie organizace a byrokracie , Praha, Slon 2007
    doporučená literatura
  • Keller, J.: Tři sociální světy, Praha, SLON, 2010
  • Bauman, Z.: Tekutá modernita. Praha: Mladá fronta, 2002,
  • Beck,U.: Riziková společnost, Praha, SLON, 2004,
  • Roubal,O.: Sociologie a pozdně moderní společnost, EUPRESS, Praha, 2014
Výukové metody
Přednášky s vysvětlením materie předmětu, odkazy na odbornou literaturu v rozsahu 24 hod.(12 hod. přednášek, 12.hod. cvičení) u prezenčního studia, 6 hod. řízených konzultací u kombinovaného studia.
Metody hodnocení
Předmět je ukončen zápočtovou prací vycházející z povinné literatury předmětu. Studenti prezenčního studia dostávají zápočet na základě účasti na přednáškách a cvičeních(75% - tj. 18 hod.)) a prezentace uskutečněnou během výuky. U kombinovaného studia je výuka ukončena zápočtovou prací s ústním projednáním ve vyhlášených zkouškových termínech.
Informace učitele
Vyučující předmětu B_Sociologie mezilidských vztahů, doc. Dr. Zdeněk Cecava,CSc., katedra Sociologie , Praha, Estonská E-mail :cecava.zdenek@seznam.cz Na osobní stránce pedagoga jsou průběžně uváděny konzultační hodiny.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011, léto 2012, zima 2012, zima 2013, zima 2014.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2015/B_SMV