B_TPr_1 Trestní právo 1

Vysoká škola finanční a správní
zima 2024
Rozsah
2/1/0. 16 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. JUDr. Vladimír Pelc, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Katedra práva (FPSS, KP) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Tereza Švestáková
Předpoklady
Tento předmět nemá žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu Trestní právo 1 je získání základních teoretických znalostí obecné i zvláštní části trestního práva hmotného a základních praktických dovedností při interpretaci a aplikaci trestního práva. Výuka začíná obecnou částí trestního práva hmotného, kterou lze tematicky rozdělit na problematiku viny (základy trestní odpovědnosti) a problematiku trestu (sankcionování). Studenti nejdříve získávají poznatky o účelu a funkcích trestního práva, jeho základních zásadách. Výuka je zaměřena k pochopení podstaty a smyslu jednotlivých trestněprávních institutů a k správnému vnímání odvětví v rámci celého právního řádu. Studenti postupně získávají zevrubné znalosti pramenů trestního práva, způsobů jejich intepretace a schopnost přesného určení působnosti trestních zákonů. Opomenuty nejsou ani aktuální evropské a mezinárodní souvislosti oboru trestního práva. Výuka je orientována na detailní výklad problematiky trestného činu a jeho skutkové podstaty, včetně jednotlivých znaků, okolností vylučujících protiprávnost, důvodů zániku trestnosti (trestní odpovědnosti) a vývojových stadií trestné činnosti. Zvýšená pozornost je věnována dvěma nejsložitějším problémům obecné části trestního práva hmotného – problematice účastenství (či šířeji trestné součinnosti) a problematice mnohosti trestných činů (souběh a recidiva). V závěru výuky předmětu je pozornost věnována problematice sankcionování (ukládání trestů a ochranných opatření) fyzických osob.
Výstupy z učení
Úspěšné složení zkoušky z předmětu.
Osnova
  • 1. Trestní právo hmotné – pojem, účel a funkce. Základní zásady trestního práva hmotného 2. Prameny trestního práva hmotného a jejich výklad. Působnost trestních zákonů. Význam judikatury v trestním právu 3. Europeizace a internacionalizace trestního práva 4. Základy trestní odpovědnosti. Trestný čin a skutková podstata trestného činu 5. Objekt a objektivní stránka trestného činu 6. Pachatel trestného činu 7. Subjektivní stránka trestného činu 8. Okolnosti vylučující protiprávnost 9. Vývojová stadia trestného činu 10. Trestná součinnost 11. Souběh trestných činů. Zánik trestnosti 12. Pojem, účel a systém trestů, ukládání trestů a ochranných opatření
Výukové metody
Výuka v PS probíhá formou přednášek a seminářů;v KS formou soustředění; minimální povinná účast na seminářích v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%.
Metody hodnocení
Předmět je zakončen jednak zápočtem, dle požadavků pedagoga, který je v PS udělován za referát vč. prezentace v rámci semináře o rozsahu přibližně 30 minut; jednak ústní zkouškou na konci semestru. Kritériem pro udělení zápočtu je vypracování referátu na zadané téma (minimum 70% bodů) a jeho prezentace v rámci semináře(minimum 30% bodů).
Navazující předměty
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/zima2024/B_TPr_1