VSFS:B_MFT Mezinárodní finanční trhy - Informace o předmětu
B_MFT Mezinárodní finanční trhy
Vysoká škola finanční a správníléto 2012
- Rozsah
- 1/1. 6 hodin KS/semestr. 2 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- doc. Ing. Karel Brůna, Ph.D. (cvičící)
- Garance
- doc. Ing. Karel Brůna, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Lenka Pokorná - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- B_MFT/cBPH: každou lichou středu 10:30–11:14 E225, každou lichou středu 11:15–12:00 E225, K. Brůna
B_MFT/pBPH: každou sudou středu 10:30–11:14 E225, každou sudou středu 11:15–12:00 E225, K. Brůna
B_MFT/vBPH: Pá 17. 2. 17:15–18:45 E122, So 3. 3. 14:00–15:30 E122, 15:45–17:15 E122, K. Brůna
B_MFT/vPPH: Pá 16. 3. 17:15–18:45 E123, Pá 30. 3. 17:15–18:45 E123, Pá 20. 4. 17:15–18:45 E123, K. Brůna - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Cíle předmětu Kurs navazuje na kurzy mikroekonomie, makroekonomie a komerčního a investičního bankovnictví. Předpokládá znalost základních poznatků z těchto předmětů. Po obecné charakteristice forem mezinárodních finančních trhů následuje charakteristika subjektů vystupujících na mezinárodních finančních trzích. Je osvětlena úloha mezinárodních finančních zprostředkovatelé, popsány a rozebrány hlavní finanční nástroje využívané na mezinárodních finančních trzích. Dále je osvětlen základní mechanismus fungování mezinárodních finančních trhů, principy oceňování finančních instrumentů a základy regulace mezinárodních finančních trhů. Poté následuje podrobnější výklad o jednotlivých segmentech mezinárodních finančních trhů, tj. o devizovém trhu, peněžních, dluhopisových a akciových trzích a o mezinárodních trzích finančních derivátů.
- Osnova
- Osnova (pro prezenční studium) 1. přednáška: Obecný úvod. Model finančního trhu. Definování subjektů mezinárodních finančních trhů. Rekapitulace základních poznatků z mikroekonomie o mechanismu fungování trhu. Rozlišení národních a mezinárodních trhů. Formy mezinárodních finančních trhů. Hlavní finanční nástroje využívané na mezinárodních finančních trzích. 2. přednáška: Devizový trh. Struktura devizového trhu. Market maker a klient na devizovém trhu. Mechanismus fungování devizových trhů. Spotové a termínové kontrakty na devizovém trhu. Způsoby kótování. 3. přednáška: Křížový kurz. Měnové systémy. Kurzové režimy (pevný kurz vs. pohyblivé kurzové režimy). Proces přijetí eura. Platební bilance. Struktura platební bilance. Dílčí a kumulativní salda platební bilance. 4. přednáška: Mezinárodní peněžní trhy. Charakteristika a struktura mezinárodního peněžního trhu. Instrumenty mezinárodního peněžního trhu. Subjekty na trhu jednotlivých nástrojů mezinárodního peněžního trhu. Europeněžní trhy. Euroměna. Referenční úrokové sazby. 5. přednáška: Mezinárodní trhy dluhových cenných papírů. Segmenty trhů dluhových cenných papírů. Instrumenty obchodované na mezinárodních dluhopisových trzích. Euroobligace. Inovace na trzích dluhových cenných papírů. 6. přednáška: Mezinárodní trhy finančních derivátů. Struktura mezinárodních trhů finančních derivátů, jejich funkce a význam. Druhy finančních derivátů (forwardy, swapy, opce a futures). Burzovní a mimoburzovní trh termínových kontraktů. 1. cvičení: Seznámení s programem cvičení. Vysvětlení požadavků k zápočtu. 2. cvičení: Příklady na operace na devizovém trhu, výpočet spreadů, kótování devizových kurzů. 3. cvičení: Příklady na křížový kurz a operace v rámci platební bilance vč. výpočtu dílčích a kumulativních sald platební bilance. 4. cvičení: Průběžný krátký test z látky 1. až 3. přednášky. Příklady na operace na peněžních trzích, kótování úrokových sazeb. Výpočet referenčních úrokových sazeb. 5. cvičení: Příklady na operace na dluhopisových trzích. Ocenění obligace. Výnos do doby splatnosti. 6. cvičení: Příklady na finanční deriváty. Ocenění derivátů. Vypořádání obchodů.
- Literatura
- povinná literatura
- Durčáková, J., Mandel, M.: Mezinárodní finance. Praha: Management Press, 2010.
- • Revenda, Z. a kol.: Peněžní ekonomie a bankovnictví. Praha: Management Press, 2005
- doporučená literatura
- Pavlát, V. a kol.: Kapitálové trhy. Praha: Professional Publishing, 2005.
- Němeček, E.: Mezinárodní měnový systém. Praha: Karolinum, 2000.
- Pavlát, V., Kubíček, A.: Regulace a dozor nad finančními trhy. Praha: VŠFS - Eupress, 2010.
- Výukové metody
- Výuka probíhá formou / přednášek / cvičení / seminářů / v prezenční formě studia /a řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
- Metody hodnocení
- Metody hodnocení Zakončení předmětu: zápočet Požadavky: 1. předepsaná presence. 2. úspěšné absolvování průběžného a závěrečného zápočtového testu. 3. absolvování ústní zkoušky na základě vyhodnocení závěrečného testu
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2012, nejnovější)
- Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2012/B_MFT