B_EER Exekuce a exekuční řízení

Vysoká škola finanční a správní
léto 2015
Rozsah
2/0. 6 hodin KS/semestr. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
JUDr. Petr Šedivý, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. JUDr. Eduard Bruna, Ph.D.
Katedra práva (FPSS, KP) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Hana Víchová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
B_EER/pPPPVSPPH: každé sudé úterý 15:45–16:29 E305, každé sudé úterý 16:30–17:15 E305, každé sudé úterý 17:30–18:14 E305, každé sudé úterý 18:15–19:00 E305, P. Šedivý
Předpoklady
B_CPr_2 Civilní právo 2
Podmínkou pro zakončení tohoto předmětu je ukončení předmětu B_CPr_2.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem vyučovaného předmětu je seznámit posluchače s profesí soudních exekutorů a se zákonnými pravidly pro vedení exekučního řízení. Vyložen bude pojem exekuce, jejíž cílem je zajistit uspokojení konkrétního právního nároku individuálního věřitele (oprávněného). Vymezeny budou základní instituty typické pro exekuční řízení. Posluchači budou seznámeni s postavením soudních exekutorů, jakožto specifické právní profese zabývající se exekuční činností, přičemž nebude opomenuta ani problematika odměňování soudního exekutora. Výklad se bude zabývat předpoklady pro zahájení exekučního. Podstatná část výkladu bude věnována jednotlivým způsobům provedení exekuce, a to jak na peněžité, tak na nepeněžité plnění. Pozornost bude samozřejmě věnována vhodnosti a přiměřenosti vedení exekuce, dopadům exekučního řízení na dispoziční oprávnění dlužníka (povinného) včetně garance zachování životního standardu. Opomenuty nebudou ani incidenční spory, které mohou při provádění exekuce vzniknout; o to jak z hlediska exekučního postihu (včetně procesní obrany třetích osob dotčených prováděním exekuce), tak z hlediska sporů o pravost a pořadí pohledávek při střetu pohledávek více věřitelů.
Osnova
  • 1. Exekuce (Exekuce jako celospolečenský fenomén. Účel a zásady exekučního řízení. Prameny exekučního práva. Druhy vykonávacího řízení a pravidla pro souběh jednotlivých vykonávacích řízení. Střet exekučního a insolvenčního řízení)
  • 2. Exekuční titul (Jednotlivé exekuční tituly. Finanční a časové nároky na dosažení jednotlivých „civilních“ exekučních titulů. Formální a materiální předpoklady vykonatelnosti rozhodnutí)
  • 3. Soudní exekutor (Postavení soudního exekutora a samospráva soudních exekutorů. Součinnostní oprávnění soudního exekutora. Odměňování soudního exekutora včetně rozhodování o nákladech exekučního řízení)
  • 4. Vedení exekučního řízení (Účastnici exekučního řízení. Exekuční postih majetku, který je součástí společného jmění manželů. Exekuční návrh. Generální inhibitorium. Volba způsobu provedení exekuce. Exekuční příkaz. Zánik pověření soudního exekutora)
  • 5. Incidenční spory (Poddlužnické spory. Excindační spory. Odporové spory. Spory z lepšího práva)
  • 6. Odklad a zastavení exekuce
  • 7. Exekuce srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů
  • 8. Exekuce přikázání pohledávky (Přikázání pohledávky z účtu u peněžního ústavu. Přikázání jiných peněžitých pohledávek a jiných majetkových práv. Postižení účasti v obchodních korporacích)
  • 9. Exekuce prodejem movitých věcí (Soupis movitých věcí. Dražba movitých věcí. Exkurz o zpeněžení cenných papírů a patentů, průmyslových vzorů a ochranných známek)
  • 10. Exekuce prodejem nemovitých věcí (Jednotlivé fáze exekuce prodejem nemovitých věcí. Specifika prodeje spoluvlastnického podílu na nemovité věci. Specifika prodeje zastavené nemovité věci)
  • 11. Ostatní způsoby provedení exekuce pro peněžité plnění (Zřízení exekutorského zástavního práva na nemovitých věcech. Správa nemovité věci. Postižení závodu. Pozastavení řidičského oprávnění)
  • 12. Způsoby provedení exekuce pro nepeněžité plnění
Literatura
    povinná literatura
  • KURKA, V. DRÁPAL, L. Výkon rozhodnutí v soudním řízení. Praha : Linde, 2006
  • KASÍKOVA, M. A KOL. Exekuční řád : komentář. 3. vydání. Praha : C. H. Beck, 2013
  • WINTEROVÁ, A. A KOL. Civilní právo procesní. 6. aktualizované a doplněné vydání. Praha : Linde, 2004
Výukové metody
Přednášky a cvičení v prezenční formě, řízené skupinové konzultace v kombinované formě; minimální povinná účast na cvičeních/seminářích v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%.
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zápočtem a ústní zkouškou. Kritériem pro udělení zápočtu je vypracování seminární práce na zadané téma (minimum 50% bodů) a absolvování písemného testu, který se skládá z 30 otázek (minimum 50% bodů). Kritériem pro složení ústní zkoušky je úspěšné zodpovězení 1 z 15 zkušebních otázek.“
Informace učitele
konzultace po předchozí domluvě
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2024.