B_VeP Veřejné politiky

Vysoká škola finanční a správní
léto 2015
Rozsah
2/1. 10 hodin KS/semestr. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
PaedDr. Václav Netolický
Katedra regionálního rozvoje a veřejné správy (FPSS, KRRVS) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Ing. Barbora Ptáčková
Předpoklady
Tento předmět nemá žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Po absolvování tohoto kurzu se bude student orientivat v otázkách významu veřejné politiky pro společenskou praxi. Student bude umět definovat význam veřejné politiky v ekonomicko-sociálních vztazích a řešení závažných sociálních a ekonomických problémů současné společnosti. Po absolvování kurzu bude student schopen použít získané informace k postižení závažných celospolečenských problémů a definování nástrojů jejich řešení. Tyto znalosti a zkušenosti mohou být aplikovány v každodenním řízení ve veřejné správě.
Osnova
  • Tato osnova je určena pro prezenční studium, průběh výuky pro kombinované studium je uveden ve studijních materiálech formou metodického listu (ML). Obsah přednášek: 1. Úvod do problematiky, vymezení základních termínů a pojmů 2. Normativní zakotvení veřejných politik. 3. Veřejný zájem – definování pojmu, vztah mezi veřejným zájmem a veřejnou politikou 4. Veřejný zájem - proces identifikace a uplatnění veřejného zájmu. 5. Veřejný zájem - proces prezentace a rozhodování o veřejném zájmu, role politických stran. 6. Etika, morálka a veřejný zájem. 7. Nástroje veřejných politik: vymezení základních cílů a principů. 8. Nástroje veřejných politik: vymezení základních právních a ekonomických nástrojů. 9. Nástroje veřejných politik: vymezení základních administrativních a informačních nástrojů. 10. AKtéři veřejné politiky. 11. Role občanské společnosti ve vytváření a realizaci veřejné politiky. 12. Specifika lokální a regionální veřejné politiky.
Literatura
    povinná literatura
  • Potůček M. a kol, Veřejná politika. SLON Praha 2006.
    doporučená literatura
  • Doporučená: Potůček M. a kol, Strategické vládnutí a Česká republika, GRADA Praha 2007
  • VESELÝ, Arnošt, NEKOLA, Martin, Analýza a tvorba veřejných politik -- Přístupy, metody a praxe. Slon, Praha, 2008.
  • PATEROVÁ, Hana. Etické aspekty analýzy a tvorby veřejných politik. Praha : FSV UK, 2006. 24 s. Pražské sociálně vědní studie. Veřejná politika a prognostika, PPF-011. ISSN 1801-5999.
Výukové metody
Výuka probíhá formou přednášek a seminářů v prezenční prezenční formě studia a řízených skupinových konzultací v kombinované kombinované formě studia. Teoretické studium bude doplněno vypracováním odborné práce. V kombinované formě studia je předmět vyučován distanční formou výuky. Rozsah povinné účasti ve výuce: minimální povinná účast na semináři v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zkouškou. Zkouška probíhá ústní formou. Zkouška osvědčuje splnění stanovených studijních povinností, podmínkou pro přijetí na zkoušku je zpracování seminární práce. K připuštění ke zkoušce je potřeba získat min 60 bodů ze zpracované práce. Seznam témat ke zkoušce a ke zpracování práce je zveřejněn na přednáškách i na is.vsfs.cz ve studijních materiálech.
Informace učitele
Přednášející: Ing. Zuzana Khendriche Trhlínová, Ph.D. Další přednášející: PaedDr. Václav Netolický, Mgr. Jan Hrubeš
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Bb0.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2010, léto 2011, zima 2011, zima 2013, zima 2014, léto 2022, léto 2023, léto 2024, léto 2025.