N_ESFS Ekonomika subjektů finančních služeb

Vysoká škola finanční a správní
léto 2015
Rozsah
2/1. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Arnošt Klesla, Ph.D. (přednášející)
Garance
Ing. Arnošt Klesla, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Lenka Pokorná
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
N_ESFS/cFPH: každý lichý čtvrtek 8:45–9:29 S26, každý lichý čtvrtek 9:30–10:15 S26, A. Klesla
N_ESFS/pFPH: Út 8:45–9:29 S26, Út 9:30–10:15 S26, A. Klesla
N_ESFS/vFPH: So 28. 2. 8:00–9:30 S23, 9:45–11:15 S23, Pá 13. 3. 17:15–18:45 S14, Pá 27. 3. 12:00–13:30 S26, 13:45–15:15 S26, Pá 10. 4. 12:00–13:30 S24, A. Klesla
Předpoklady
N_RRFS Řízení rizik v odvětvích FS && N_PrFFS Právo ve financích a FS && N_STFS Současné teorie FS
Podmínkou pro zakončení tohoto předmětu je ukončení předmětů N_RRFS, N_PrFFS, N_STFS.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Absolvováním tohoto předmětu studenti získají přehled o nejvýznamnějších teoretických i praktických souvislostech, vztazích a procesech charakterizujících sledovanou oblast a současně získané základní schopnosti i návyky aplikovat v praxi. Na konci tohoto kurzu bude student schopen porozumět a vysvětlit metody využívané v podnikání a řízení subjektů poskytujících finanční služby - banky, obchodníci s investičními nástroji, fondy kolektivního investováni a organizátoři prvků tržní infrastruktury a zároveň bude schopen vysvětlit ekonomickou podstatu podnikání těchto subjektů. Jde o předmět s obsahem, jehož pochopení dá absolventům možnost úspěšně plnit požadavky kladené na ně téměř ve všech institucích pohybujících se v oblasti finančních trhů a služeb.
Osnova
  • 1. Finanční trhy a jejich segmentace a finanční služby poskytované finančními institucemi. 2. Ekonomické aspekty činností poskytovatelů finančních služeb. 3. Základní předpoklady efektivního rozvoje banky. 4. Výkonnost banky. 5. Vzájemné vztahy mezi ekonomikou a organizací bankovních subjektů. 6. Vliv optimalizace organizační struktury banky na výsledky její činnosti 7. Specifické postavení obchodníků s cennými papíry (OCP) mezi poskytovateli investičních služeb. 8. Proces poskytování investičních služeb OCP investorům. 9. Ekonomické aspekty postavení a činností fondů kolektivního investování jako poskytovatelů investičních služeb. 10. Fond kolektivního investování jako základní institucionální investor na trhu s investičními nástroji a významný poskytovatel investičních služeb. 11. Úloha finančních institucí při zprostředkování fúzí a akvizic a dopad na jejich ekonomiku. 12. Specifika fúzí a akvizic v oblasti finančního trhu.
Literatura
    povinná literatura
  • Pavlát, V. a kol. Kapitálové trhy, 2. vydání,Praha:Professional Publishing, 2005
  • MEJSTŘÍK,M., PEČENÁ, M., TEPLÝ, P. Základní principy bankovnictví / Basic principles of banking, Universita Karlova, Nakladatelství Karolinum, Praha 2008
  • KOPŘIVOVÁ, V. A kol. Řízení obchodních bank, C.H.Beck, Praha 2006
  • Pavlát,V., Kubíček,A. Regulace a dohled nad finančními trhy, 2.vydání, Praha:VSFS, 2010
  • ÚZ č.851, Cenné papíry; Kapitálový trh, Praha: Sagit, 2011
  • Výroční zprávy bank
  • Jílek,J., Finanční trhy a investování, Praha:Grada, 2011
    doporučená literatura
  • Opatření ČNB z oblasti bankovního dohledu a regulace bank
  • Kohout, P. Investiční strategie pro třetí tisíciletí, Praha:Grada, 2011
  • Nývltová, R., Malinič,P. Finanční řízení podniku, Praha:Grada, 2011
Výukové metody
Přednášky a cvičení v prezenční formě, řízené skupinové konzultace v kombinované formě. Minimální povinná účast na cvičeních/seminářích v prezenční formě studia je 75%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 50%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zápočtem a zkouškou. Zápočet osvědčuje splnění stanovených studijních povinností, zejména aktivní účast ve výuce, průběžných testů a v prezenčním studiu navíc samostatné prezentace seminární práce, s celkovým bodovým ohodnocením maximálně 1/2 celkového počtu bodů. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Písemnou část zkoušky tvoří test s bodovým ohodnocením 1/2 celkového počtu bodů. K ústní zkoušce může postoupit student, který dosáhne alespoň 2/3 z celkového počtu bodů, které získal při udělení zápočtu a ze zkouškového testu. Seznam otázek k ústní části zkoušky je zveřejněn přednášejícím v rubrice Další komentáře → Studijní materiály → Učební materiály.
Informace učitele
Studenti PS ve skupinách po třech až čtyřech, vyberou z následujících témat a zpracují seminární práci, kterou budou prezentovat ve formátu pptx počínaje 2. cvičením seminární formou.
1)Popište, analyzujte a zhodnoťte podmínky podnikání OCP.
2)Popište, analyzujte a zhodnoťte pravidla činností a hospodaření OCP.
3)Popište a zhodnoťte vznik a historii Garančního fondu OCP, analyzujte a zhodnoťte jeho současnou podobu a místo v ochraně kapitálového trhu a investorů.
4)Popište, analyzujte a zhodnoťte historii a současný stav vypořádacího systému a zásady vedení evidence investičních nástrojů a postavení Centrálního depozitáře cenných papírů.
5)Popište a zhodnoťte dosavadní vývoj a ekonomiku českého trhu s investičními nástroji a jeho jednotlivých prvků a analyzujte jeho současný stav.
6)Popište, analyzujte a zhodnoťte dosavadní vývoj a současný stav jednotek kolektivního investování, zásady jejich činností a ekonomiky.
7)Charakterizujte a zhodnoťte postavení a ekonomiku finančních institucí v procesu jejich fúzí a akvizic i možnost poskytování finančních služeb pro tyto procesy v jiných částech národních i nadnárodních ekonomik.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2016, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022, léto 2023, léto 2024, léto 2025.