B_BS_2 Bezpečnostní studia 2

Vysoká škola finanční a správní
léto 2017
Rozsah
2/1/0. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Garance
doc. JUDr. David Zámek, Ph.D., LL.M.
Katedra práva (FPSS, KP) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Hana Víchová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Hlavním cílem předmětu je na základě hluboké analýzy zkoumaného okruhu zákonitostí bezpečnostní činnosti vymezit systém nezbytných znalostí a vědomostí, které studentům umožní pochopit podstatu, obsah a hlavní organizačně taktické formy dané činnosti. Bezpečnostní studia se snaží za pomoci obecných výrazů jedinečné jevy, procesy a události v bezpečnostní činnosti pochopit, vysvětlit a prostřednictvím jejich zobecnění získané poznatky inkorporovat do systému dosavadních vědomostí o daném předmětu zkoumání. V konečném důsledku představuje systém poznatků předmětu Bezpečnostní studia, teoretický a metodologický základ ke studiu dalších studijních předmětů.
Osnova
  • 1. Úvod do problematiky předmětu a systém předmětu (Základní teoretická východiska. Otázky vývoje bezpečnostní politiky a bezpečnostních studií.) 2. Implementace poznatků bezpečnostní politiky a prevence kriminality (Teoreticko-metodologická východiska zkoumání. Podstata a determinanty bezpečnostní politiky a prevence kriminality. Analýza charakteristických rysů bezpečnostní politiky.) 3. Požadavky na osobnost bezpečnostního manažera, specialisty (Obecná teoretická východiska - pojmové vymezení. Rozbor podstaty a systému základních principů bezpečnostní činnosti. Vymezení jednotlivých prvků a vztahů mezi nimi.) 4. Organizace ochrany osob (Specifické rysy ochrany osob. Pojem, podstata a druhy činnosti ochrany osob.) 5. Organizace ochrany majetku (Specifické rysy ochrany osob. Pojem, podstata a druhy činnosti ochrany osob.) 6. Ochrana informací v systému činnosti organizace (Specifické rysy ochrany osob. Pojem, podstata a druhy činnosti ochrany osob.) 7. Bezpečnostní orgány ČR (Analýza systému bezpečnostních orgánů. Subsystémy státních a nestátních subjektů, jejich vzájemné vazby v daném systému a vnější vztahy.) 8. Ochrana přepravy cenností (Specifické rysy ochrany osob. Pojem, podstata a druhy činnosti ochrany osob.) 11. Bezpečnostní situace a identifikace (Pojem, podstata a charakteristické znaky bezpečnostní situace. Charakteristika základních prvků a metody dokumentování bezpečnostní situace. Základní otázky identifikace v bezpečnostní činnosti.) 12. Informační systémy a informační bezpečnost (Obecné, civilně správní, policejní a zpravodajské informační systémy. Druhy policejních a zpravodajských informačních systémů.Charakteristika základních pojmů informační bezpečnosti. Hrozby a úniky dat.
Výukové metody
Přednášky a cvičení v prezenční formě, přednášky a konzultace kombinované formě.
Metody hodnocení
Požadavky na udělení zápočtu: 50% u studentů kombinované formy, 75% u prezenční zkoušky. - Písemný test Požadavky na udělení zkoušky: udělený zápočet. - Ústní přezkoušení
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2018, léto 2019, léto 2020, léto 2021, léto 2022.