N_FCn Finanční controlling

Vysoká škola finanční a správní
léto 2023
Rozsah
2/2/0. 12 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Garance
Ing. Miroslav Pavlák, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Ivana Plačková
Předpoklady
Tento předmět nemá žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem finančního controllingu je zajistit finanční rovnováhu podniku pomocí ukazatelů likvidity, rentability a zadluženosti, dále pomocí plánování, organizování, kontroly a celkového hospodaření a řízení podniku. Finanční řízení je založeno na dosahování maximálního zisku a minimálního rizika. Hlavním úkolem reportingu je vytvořit komplexní systém ukazatelů a informací, které by měly vyhodnocovat vývoj podniku nejen jako celku, ale i v jednotlivých částech, které jsou z hlediska řízení rozhodující.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen:
- porozumět ukazatelům finanční analýzy v controllingové praxi – ukazatelé likvidity, rentability, obratu, aktivity a zadluženosti
- pochopit kritéria hodnocení ekonomické efektivnosti investičních projektů – Čistá současná hodnota, Vnitřní výnosové procento
- porozumět operativnímu finanční řízení a finančnímu plánování
- pochopit strategický finanční controlling – zisk, hodnota podniku, metody DCF, FCFF, FCFE
Osnova
  • 1. Centrální controlling - koordinace plánování, řízení investic, analýzy a prognózy hospodářského výsledku, reporting, výkaznictví 2. Decentrální controlling – vývoj, nákup, výroba, prodej 3. Predikce a protikrizově zaměřená finanční analýza – metoda bodového hodnocení, matematicko-statistické metody 4. Zdroje informací pro finanční analýzu – rozvaha, výkaz zisku a ztráty 5. Ukazatele finanční analýzy v controllingové praxi – ukazatelé likvidity, rentability, obratu, aktivity a zadluženosti 6. Vztah controllingu a manažerského účetnictví 7. Strategický finanční controlling – zisk, hodnota podniku, metody DCF, FCFF, FCFE, 8. Operativní finanční řízení a finanční plánování – diagnóza finanční situace podniku 9. Finanční controlling nákladů a výkonů – struktura nákladů a typy nákladových kalkulací 10. Activity-Based Costing - klasifikace nákladů v ABC kalkulaci, etapy tvorby ABC systému 11. Kritéria hodnocení ekonomické efektivnosti investičních projektů – Čistá současná hodnota, Vnitřní výnosové procento 12. Nástroje finančního controllingu v praxi – řešení případových studií
Literatura
    povinná literatura
  • RŮČKOVÁ, Petra. 2019. Finanční analýza. 6. aktualizované vydání. Praha: Grada. 2019.160 s. ISBN 978-80-271-2028-4
  • ČIŽINSKÁ, Romana. Základy finančního řízení podniku. Praha: Grada. 2018. 240 s. ISBN 978-80-271-0194-8
  • HRDÝ, Milan. 2019. Dlouhodobý finanční management. Praha: Wolters Kluwer. 2019. 200 s. ISBN 978-80-7598-318-3
    doporučená literatura
  • WATSON, Denzil and Antony HEAD. Corporate finance: The Core, Global Edition. Seventh edition. Harlow : Pearson Education. 2016. ebook. ISBN 9781292103082
  • VOCHOZKA, Marek. 2011. Metody komplexního hodnocení podniku. Praha: Grada. 2011. 248 s. ISBN 978-80-247-3647-1
  • BERK, Jonathan B. and Peter M. DEMARZO. Corporate finance: the core. Fourth edition; Global edition. Harlow, UK : Pearson Education Limited, 2017. eBook. ISBN 978-1-292-15833-4.
  • KNÁPKOVÁ, Adriana a kol. 2017. Finanční analýza. 3. kompletně aktualizované vydání. Praha: Grada. 2017. 232 s. ISBN 978-80-271-0563-2
  • HAVLÍČEK, Karel. Small business: management & controlling. Kyjiv: Unyversitet Ukrajina, 2014. 177 s. ISBN 978-966-388-494-3.
  • DE BANDT, Olivier; Francoise DRUMETZ and Francoise; Christian PFISTER. Preparing for the Next Financial Crisis. Contemporary Issues in Finance. London : Routledge. eBook.2021. ISBN 9781138594692.
  • HITCHNER, James R. Financial valuation workbook: step-by-step exercises and tests to help you master financial valuation. Fourth edition with website. Hoboken, NJ : Wiley, 2017. ebook. ISBN 978-1-119-31247-5.
Výukové metody
Přednášky budou zpravidla obsahovat přednáškovou část (teorie, nové poznatky včetně praktických příkladů) a praktickou část. Přednášková část se zaměří na čtení ekonomických článků a jejich stručnou interpretaci s cílem zajištění porozumění odbornému textu a schopnosti jeho interpretace včetně argumentace a obhájení stanoviska, praktická část bude koncipována jako příprava týmového semestrálního projektu. Výuka v kombinovaném studiu bude probíhat formou řízené konzultace, kdy je vedle zhuštěné prezentace tématu předpokládáno též předchozí samostudium, aby byla možná následná konzultace. V prezenčním i kombinovaném studiu bude každé téma prezentováno (v detailní či zkrácené formě – podle typu studia) vyučujícím s využitím PPT prezentace, a následováno diskusí.
Výuka v distanční formě studia bude probíhat formou tutoriálů, průběžných konzultací a kontroly plnění průběžných úkolů, testů.
Metody hodnocení
Předmět je ukončen ZÁPOČTEM a ZKOUŠKOVÝM TESTEM. PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ ZÁPOČTU pro prezenční i kombinovanou formu studia: Aktivní účast na přednáškách. Povinná účast na seminářích je 75% v prezenční formě studia, povinná účast na seminářích je 50% v kombinované formě studia. Vypracování týmové případové studie a její aktivní odborná prezentace (témata případové studie musí být dohodnuta s lektorem na začátku semestru). Min. 10 stránek. !!! Termín pro odevzdání seminární práce: týden před složením zkoušky !!! PODMÍNKY PRO absolvování ZKOUŠKY pro prezenční i kombinovanou formu studia: Znalostní test 5 otázek. K úspěšnému složení zkoušky musí student dosáhnout alespoň 50% správných odpovědí).
Podmínky absolvování pro studenty ISP jsou následující: 1. složení zkouškového testu za výše uvedených podmínek 2. vypracování seminární práce.
Distanční studium: Podmínky absolvování předmětu jsou následující: 1. složení zkouškového testu 2. Udělení zápočtu je vázáno na účast na tutoriálech (avšak nikoli jen pouhá prezence, ale aktivní podílení se na průběhu tutoriálu, diskutování, interakce, argumentace) a vypracování seminární práce.
Studentům všech forem výuky (prezenční, kombinovaná, distanční) nebude v průběhu výuky akceptována pozdní docházka a pokud bude probíhat výuka prostřednictvím Microsoft Teams očekává se při vyzvání pedagoga (tutora)zapnutí kamery a mikrofonu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2024, léto 2025.