N_POFVS Praktické otázky fungování veřejné správy v ČR a v EU

Vysoká škola finanční a správní
léto 2024
Rozsah
0/2/0. 12 hodin KS/semestr. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
prof. RNDr. René Wokoun, CSc.
Katedra regionálního rozvoje a veřejné správy (FPSS, KRRVS) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Kateřina Franců
Předpoklady
Tento předmět nemá žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předmět obsahuje poznatky z praktického fungování veřejné správy v ČR, její struktury, organizace, řízení, rozhodování. Součástí předmětu jsou též aspekty fungování veřejné správy v EU. Kurs poskytuje studentům přehledné, a zvláště praktické informace o vývoji a fungování veřejné správy v ČR a v Evropské unii. Posluchači se seznámí s úvodními teoretickými otázkami a zejména s praktickými aspekty fungování veřejné správy (obecně a zejména ve vztahu k místním a krajským samosprávám); s jejich hospodařením a správou; se subjekty, s rozhodováním a vztahy; s organizační výstavbou veřejné správy, s veřejnou službou a rolí úředníků ve veřejné správě. Dále se posluchači seznámí s problematikou úkolů a cílů veřejné správy, s rozhodováním uvnitř tohoto systému a s fenoménem efektivnosti veřejné správy. Posluchači se též seznáme s relevantními aspekty těchto témat ve vazbě na EU. Budou využívány relevantní případové studie z praxe. Pozornost je zaměřena na úkoly, kompetence a strukturu jednotlivých úrovní a institucí veřejné správy, včetně forem rozhodovacích procesů. Po jeho absolvování má být student schopen využít získané poznatky zejména v oblasti místní a regionální správy ve správní praxi.
Výstupy z učení
Student bude po absolvování předmětu schopen řešit úkoly na úrovni rozhodovacích procesů v rámci územní samosprávy v ČR i institucí EU. Student bude schopen využít získané poznatky zejména v oblasti místní a regionální správy ve správní praxi. Předmět je zaměřen na problematiku řízení ve veřejné správě, a to zejména obcí, měst, krajů a jimi zřízených či založených organizací či společností. Student si osvojí praktické znalosti fungování systému managementu ve veřejné správě (zejména měst, obcí, krajů a jejich organizací) včetně mnohých specifik, úskalí, příkladů, dobrých praxí i chyb. Též získá základní přehled o metodách, nástrojích a technikách různých druhů řízení ve veřejné správě a si osvojí praktické znalosti interního fungování systému řízení veřejné správy. Znalost fungování institucí a způsobů jejich řízení vytváří spolu s dalšími předměty předpoklady pro celistvé pochopení problematiky řízení měst, obcí a regionů a jejich organizací. Z hlediska kompetencí bude prohlubováno myšlení v souvislostech, analytické myšlení, týmová práce, kritické myšlení, komunikační a prezentační dovednosti. Student po absolvování předmětu bude schopen orientace v současných aktuálních problémech a tématech fungování veřejné správy, zejména územní samosprávy. Seznámí se se základními řešenými okruhy a přístupy, především pomocí teoretického vstupu a zejména případových studií.
Osnova
  • 1. Pojem a charakteristika veřejné správy, subjekty veřejné správy v ČR. Organizace veřejné správy – státní správa, územní samospráva (obce, kraje), přenesený výkon státní správy včetně praktických problémů s přenesenou působností.
  • 2. Reformy a modernizace veřejné správy v ČR a EU. Úkoly a cíle veřejné správy – pojetí, obsah a systematika úkolů veřejné správy, transformace úkolů veřejné správy do organizačních. Případové studie.
  • 3. Specifika řízení ve veřejné správě, plánování úkolů veřejné správy, problémy plynoucí z nárůstu úkolů. Případové studie.
  • 4. Řízení lidských zdrojů ve veřejné správě. Zaměstnanci ve veřejné správě, problematika korupce a etiky. Povinnosti vedoucích zaměstnanců/úředníků ve veřejné správě, kontrolní mechanismy, systém finanční kontroly, případové studie.
  • 5. Efektivnost a dostupnost veřejné správy – praktické problémy.
  • 6. Řízení různých typů organizací – obec, město, mikroregion, kraj, příspěvkové organizace, obchodní společnosti založené obcí. Případové studie.
  • 7. Správná komunikace a participace veřejnosti s územní veřejnou správou. Případové studie.
  • 8. Profil města, obce, regionu, SWOT analýza, analýza rizik, strategická vize. Akční plány a programy, projekty ve veřejné správě. Případové studie.
  • 9. Role územní veřejné správy v podpoře implementace lokálního a regionálního rozvoje. Případové studie.
  • 10. Meziobecní spolupráce. Případové studie.
  • 11. Podpora a rozvoj pracovních příležitostí v regionech. Případové studie.
  • 12. Vybrané otázky fungování územní samosprávy ve vybraných zemích Evropské unie. Případové studie.
Literatura
    povinná literatura
  • Jetmar, Marek a kol. „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“, monografie, Kancelář pro projekty a vzdělávání, Svaz měst a obcí České republiky Praha, 2015, 1. Vydání ISBN: 978-80-906042-2-3.
  • Ochrana, F., Půček, M. (2011). Efektivní zavádění a řízení změn ve veřejné správě. Praha: Wolters Kluwer, 246 s. 978-80-7357-667-7.
  • Pavlík, M. a kol. (2014). Jak úspěšně řídit obec a region. Cíle, nástroje, trendy, zahraniční zkušenosti. Praha: Grada, 160 s. ISBN 978-80-247-5256-3.
  • Pavlík, M. REGIONY BUDOUCNOSTI – spolupráce, bezpečí, efektivita. Inspirace pro rozvoj měst a regionů s příklady dobré praxe, nakladatelství Grada Publishing' a.s. 2019. 224 s. ISBN 978-80-271-1310-1.
  • Wokoun R., Mates P. (eds.): Management regionální politiky a reforma veřejné správy. Linde Praha a.s., 2006, 352 s. ISBN 80-7201-547-8.
  • Wokoun R., Mates P., Kadeřábková J. a kol.: Základy regionálních věd a veřejné správy. Nakladatelství Aleš Čeněk, Plzeň, 2011, 474 s. ISBN 978-80-7380-304-9.
    doporučená literatura
  • Ježek, J. a kol. (2015). Strategické plánování obcí, měst a regionů. Vybrané problémy, výzvy a možnosti řešení. Praha: Wolters Kluwer, 216 s. ISBN 978-80-7552-263-4.
  • Kouřilová, J., Květoň, V., Pělucha, M., Wokoun, R.: Synergie vztahu město-venkov. 1. vyd. Praha: Alfa Nakladatelství, 2012. ISBN: 978-80-87197-44-8.
  • Pělucha, M., Kouřilová, J., Květoň, V., Říhová, G., Silovská, H., Vyskočil, V., Wokoun, R.: Venkov na prahu 21. století: venkov a jeho rozvoj na přelomu milénia, územní dopady znalostní ekonomiky na venkov, souvislosti vztahů měst a venkova v globalizova
  • Pavlík, M. a kol.: Podpora lokální ekonomiky – využití skrytých potenciálů v regionech. 1. vydání. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2016. 228 s. ISBN 978-80-7552-390-7 (brož.), ISBN 978-80-7552-391-4 (e-pub).
  • PŮČEK, M., OCHRANA, F. a kol. (2009): Chytrá veřejná správa. Kohezní politika. Ministerstvo pro místní rozvoj, česká a anglická verze, 200 s.
Výukové metody
Vyučovací metody: seminář. Příprava stručné miniprezentace na dané téma: studenti si na prvním tutoriálu zvolí téma stručné miniprezentace, kterou budou prezentovat na druhé části výuky, téma se bude vztahovat k aktuálním otázkám fungování veřejné správy. Student může téma konzultovat s vyučujícím, konzultace mohou probíhat prostřednictvím e-mailové korespondence. Odevzdání prezentace je podmínkou pro udělení zápočtu a přihlášení se k písemce. Absolvování závěrečného testu.
Metody hodnocení
Způsob zakončení předmětu: Zápočet
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vsfs.cz/predmet/vsfs/leto2024/N_POFVS