N_PrFFS Právo ve financích a finančních službách

Vysoká škola finanční a správní
zima 2023
Rozsah
2/2. 16 hodin KS/semestr. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Ing. Yvona Legierská, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Dominik Králik, LL.M., Ph.D. (cvičící)
doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Katedra financí (FES, KF) – Katedry – Vysoká škola finanční a správní
Kontaktní osoba: Dita Egertová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
N_PrFFS/cFPH: St 17:30–18:14 S22, St 18:15–19:00 S22, D. Králik
N_PrFFS/pFPH: každé liché úterý 8:45–9:29 S22, každé liché úterý 9:30–10:15 S22, každé liché úterý 10:30–11:14 S22, každé liché úterý 11:15–12:00 S22, O. Schlossberger
Předpoklady
Nejsou vyžadovány žádné předpoklady.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Poskytnout studentům ucelený a soustavný přehled základů bankovního práva, práva cenných papírů a směrnic Komise ES, včetně výkladu principů vzájemného vztahu národní úpravy a úpravy komunitárním právem ES/EU. Student bude schopen vysvětlit právní postavení banky a jiných finančních instutucí s odkazem na platné právní normy, právní postavení klientů finančních institucí, právní předpisy, které vymezují práva a povinnosti smluvních stran při poskytování produtků finačnního trhu. Dále bude student po absolvování tohoto předmětu schopen zařadit příslušný finanční produkt pod danou platnou právní normu.
Výstupy z učení
Po absolvování tohoto předmětu bude student schopen: - vysvětlit právní postavení banky a jiných finančních instutucí s odkazem na platné právní normy, - aplikovat právní postavení klientů finančních institucí, - vysvětlit právní předpisy, které vymezují práva a povinnosti smluvních stran při poskytování produtků finačnního trhu, - schopen zařadit příslušný finanční produkt pod danou platnou právní normu.
Osnova
  • 1. Bankovní právo a právní úprava vztahů na finančních trzích. Základní zásady právní úpravy. Veřejnoprávní a soukromoprávní úpravy. Národní úprava a úprava komunitárním právem ES/EU, jejich vzájemný vztah, princip subsidiarity a proporcionality. 2. Princip regulace a dohledu na finančních trzích, evropské a národní orgány. Obsah regulace a dohledu licencování, kontrola, informace, opatření, odpovědnost. 3. ČNB a její právní postavení jako centrální banky. Stabilita měny a právo měnové, devizové, právní úprava platebního styku. ČNB jako orgán dohledu na finančních trzích v ČR (bankovnictví, kapitálový trh, pojišťovnictví). Finanční konglomeráty. 4. Finanční instituce, jejich pojetí a právní úprava v komunitárním právu. Princip jednotné bankovní licence a dohledu domovského státu. 5. Banka a její právní postavení podle českého práva. Specifické požadavky na akciovou společnost jako právní formu banky, bankovní licence, kvalifikovaní účast na bance, požadavky na personální zajištění banky, osoby se zvláštním vztahem k bance. Právní úprava požadavků na činnost banky. Zrušení a zánik banky, přeměny banky. 6. Bankovní obchody a jejich právní úprava. Přijímání vkladů od veřejnosti a smlouvy o účtech. Poskytování úvěrů a úvěrová smlouva, hypoteční úvěr, stavební spoření. Jiné bankovní obchody a jejich právní základ. 7. Právní úprava investiční činnosti a investičních nástrojů. Cenné papíry, jejich pojem, druhy, forma a povaha. Centrální depositář. 8. Poskytovatelé investičních služeb a jejich právní postavení podle komunitárního práva a českého práva. Investiční podnik. Obchodník s cennými papíry, investiční zprostředkovatel, vázaný zástupce. Banky a investiční činnost. 9. Smlouvy o cenných papírech. Veřejně obchodovatelné cenné papíry, organizátor trhu. Prospekt. Komunitární směrnice a česká úprava. Finanční zajištění. 10. Právní úprava kolektivního investování v komunitárním a českém právu. 11. Komunitární a česká úprava ochrany finančního trhu. Právní úprava zákazu manipulace s trhem a zneužití vnitřní informace. Ochrana trhu před legalizací špinavých peněz. 12. Postih za porušení povinností na finančních trzích. Správní delikty, jejich pojem a druhy. Řízení. Správní delikty právnických osob, fyzických podnikatelských osob, přestupky fyzických osob na finančních trzích.
Literatura
    povinná literatura
  • KARFÍKOVÁ, Marie. Teorie finančního práva a finanční vědy. Praha: Wolters Kluwer, 2018. Právní monografie. ISBN 978-80-7552-935-0.
  • HRUBÁ-SMRŽOVÁ, Petra a Petr MRKÝVKA. Finanční a daňové právo. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o, 2020. ISBN 978-80-7380-796-2.
  • RABAN, Přemysl a kol. Závazkové právo. Brno: Václav Klem - vydavatelství a nakladatelství, 2019. ISBN 978-80-87713-18-1
  • KOTÁSEK, Josef. Právo cenných papírů. V Praze: C. H. Beck, 2014. ISBN 978-80-7400-515-2.
    doporučená literatura
  • Aplikace práva EU v ČR - vybrané problémy, Nakladatelství Aleš Čeněk, Praha-Plzeň, 2009
  • ÚZ č. 1541 - Bankovnictví, Finanční konglomeráty, Stavební spoření, Centrální evidence účtů
  • ÚZ č. 1492 - Cenné papíry, Kapitálový trh, Investiční společnosti a fondy, Komoditní burzy
  • ÚZ č. 1539 - Ochrana spotřebitele, spotřebitelský úvěr, požadavky na výrobky, ČOI
  • zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
  • ÚZ č. 1495 - Platební styk, oběh hotovosti, směnárny, finanční arbitr
  • zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích
Výukové metody
Výuka probíhá formou / přednášek / cvičení / seminářů / v prezenční formě studia /a řízených skupinových konzultací v kombinované formě studia. Minimální povinná účast na cvičení / semináři v prezenční formě studia je 80%, na řízených skupinových konzultacích v kombinované formě studia 75%. Studentům, kteří nesplní povinný rozsah účasti, mohou být v průběhu semestru zadány dodatečné studijní povinnosti (v míře, která umožní prokázat studijní výsledky a získané kompetence nezbytné pro úspěšné zakončení předmětu).
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zápočtem a ústní zkouškou. Pro získání zápočtu je nutno splnit: Prezenční formu: průběžný zápočtový test (60 % bodů), vypracování prezentace na téma určené cvičícím a jeho prezentace v rámci cvičení (40 % bodů), aktivní účast na cvičích v průběhu AR, Kombinovaná forma: zápočtový test (50 % bodů), vypracování odpovědí na otázky z metodických listů (opor)- (50% bodů. Pro obě formy: Kritériem pro složení ústní zkoušky je úspěšné zodpovězení 2 z 60 zkušebních otázek.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2011, léto 2012, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, léto 2020, léto 2021, léto 2022, zima 2022, zima 2024.