ČECHÁK, Petr and Pavel MATES. Právní úprava mezikrajské spolupráce (Legal Regulation of Interregional Cooperation). Praha, 2022, 5 pp.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Právní úprava mezikrajské spolupráce
Name in Czech Právní úprava mezikrajské spolupráce
Name (in English) Legal Regulation of Interregional Cooperation
Authors ČECHÁK, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Pavel MATES (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Praha, 5 pp. 2022.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Special-purpose publication
Field of Study 50501 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/04274644:_____/22:#0000964
Organization unit University of Finance and Administration
Keywords (in Czech) mezikrajská spolupráce, samostatná působnost, funkční region, veřejné služby
Keywords in English interregional cooperation; separate powers of community; functional region; public services
Tags AR 2022-2023, RIV_2023_TAČR
Links TL03000527, research and development project.
Changed by Changed by: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Changed: 18/4/2023 14:29.
Abstract
Mezikrajskou spolupráci sice platná právní úprava umožňuje, reálně ale kraje této možnosti využívají jen ve velmi omezeném rozsahu. Pokud se jedná o činnosti, které kraje vykonávají ve své samostatné působnosti, stát nemá možnost je ke vzájemné spolupráci nutit. Je možné pouze vytvářet motivační mechanismy, díky jejichž působení by vzájemná spolupráce samotnými kraji byla považována za výhodnou. Aktivní úloha by v tomto měla připadnout zejména státu. Mezikrajská spolupráce se jeví jako významná pro efektivní poskytování veřejných služeb zejména v oblastech v okolí krajských hranic. Zde by měly vznikat funkční regiony a krajská hranice by neměla působit jako bariéra k možnosti čerpání veřejných služeb pro občany různých krajů.
Abstract (in English)
Interregional cooperation is permitted by legal regulation, but in reality the regions use this option only to a very limited extent. In case of activities that the regions carry out in separate powers of regions, the state does not have the possibility to force them to cooperate with each other. The only option is to create motivational mechanisms, thanks to which the regions themselves would consider mutual cooperation to be advantageous. The state should play an active role in this. Interregional cooperation appears to be important for the effective provision of public services, especially in areas around regional borders. Functional regions should be created here, and regional borders should not represent a barrier to the possibility of use of public services for citizens of different regions.
PrintDisplayed: 1/5/2024 18:32