KHENDRICHE TRHLÍNOVÁ, Zuzana and Petr ČECHÁK. Role krajů v podpoře implementace konceptu SMART Cities v rozvoji obcí a měst (Role of the Regions in the SMART Cities Concept Implementation in Rural and Urban Developmen). Online. In KLÍMOVÁ, Viktorie a Vladimír ŽÍTEK. XXVI. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. 1st ed. Brno: Masarykova univerzita, 2023, p. 378-384. ISBN 978-80-280-0311-1. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P280-0311-2023.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Role krajů v podpoře implementace konceptu SMART Cities v rozvoji obcí a měst
Name in Czech Role krajů v podpoře implementace konceptu SMART Cities v rozvoji obcí a měst
Name (in English) Role of the Regions in the SMART Cities Concept Implementation in Rural and Urban Developmen
Authors KHENDRICHE TRHLÍNOVÁ, Zuzana and Petr ČECHÁK.
Edition 1. vyd. Brno, XXVI. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. p. 378-384, 7 pp. 2023.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50602 Public administration
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form electronic version available online
WWW Odkaz na fulltext
Organization unit University of Finance and Administration
ISBN 978-80-280-0311-1
Doi http://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.P280-0311-2023
Keywords (in Czech) smart cities, chytrý region, strategie, veřejný sektor
Keywords in English smart cities, smart region, strategy, public sector
Tags AR 2022-2023, xD2
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Tereza Denišová, DiS., učo 12202. Changed: 21/7/2023 07:18.
Abstract
Posilování konkurenceschopnosti soukromého sektoru prostřednictvím inovací spojených s digitalizací a využíváním autonomních systémů ve výrobě, v logistice i v řízení zdrojů přináší nové výzvy a příležitosti i pro veřejný sektor. Potenciál využití digitální transformace při zabezpečování veřejných služeb může být využit v řešení současných rozvojových výzev v městských regionech (životní prostředí, doprava, sociální témata, zdravotnictví) i na venkově (dostupnost veřejných služeb). Implementace tzv. smart řešení pro města i venkov je podporována ze strany národních vlád i Evropské unie ekonomicky (dotace), institucionálně (metodiky, strategie) i právně. Kroměstátu je pro implementaci smart řešení v obcích a městech důležitá i podpora krajů, které mohou více reagovat na specifické potřeby a rozvojové problémy místních samospráv. Cílem příspěvku je komparovat současné přístupy krajů k podpoře implementace SMART řešení v obcích a městech. Text příspěvku vychází z rešerše odborné literatury a z analýzy sekundárních dat. Byla použita metoda obsahové analýzy koncepčních dokumentů krajů. Analyzováno bylo 14 krajů. Ukazuje se, že kraje problematiku Smart řešení implementují do svých strategií a dotačních titulů, práce s konceptem a podpora obcím je diferencovaná. Mezi nejčastější řešená témata patří doprava, energetika, IT projekty a životní prostředí. Méně podporovaná je oblast kultury a cirkulární ekonomiky.
Abstract (in English)
Strengthening of the competitiveness of the private sector via innovations linked with digitalisation, use of autonomous systems in production, logistics and resource management opens new development challenges for public sector. Digital transformation makes new opportunities of the public goods provision systems. It can be used in solving current development problems of urban regions (environmental issues, mobility, social services, healthcare) as well as of rural regions (availability of public services). Implementation of Smart solutions is supported via national and European public policies by financial tools (subventions), institutionally (methodology, strategy) and legally. Regions can contribute to implementation of Smart concepts due to their good knowledge about the specific local needs. The objective of the text is to compare the current approaches of regions to the Smart Cities concept implementation. The article is based on literature review and on the secondary analysis of regional documents and strategies. We analysed fourteen Czech regions. Regions work with the Smart region status, some of them have specific subsidies to implement Smart Cities solutions in municipalities. Region ́s support of Smart Cities concepts is quite different. Main supported domains are mobility, energy, IT projects and environment. Culture and circular economy belong to the least supported domains.
PrintDisplayed: 2/5/2024 11:50