ZOUBEK, Vladimír. Postmoderní právověda a státověda (Postmodern jurisprudence and political science). 2nd ed. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o., 2023, 470 pp. Monografie. ISBN 978-80-7380-932-4.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Postmoderní právověda a státověda
Name in Czech Postmoderní právověda a státověda
Name (in English) Postmodern jurisprudence and political science
Authors ZOUBEK, Vladimír (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 2. vyd. Plzeň, 470 pp. Monografie, 2023.
Publisher Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/04274644:_____/23:#0001044
Organization unit University of Finance and Administration
ISBN 978-80-7380-932-4
Keywords (in Czech) Judikatura; Teorie státu; lidská práva; Filozofie práva; Postmoderní společnosti
Keywords in English jurisprudence; theory of the state; human rights; philosophy of law; postmodern society
Tags AR 2023-2024, odmeny_2024, POZNÁMKA, RIV_2024, xB2
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Jitka Štruncová, učo 38491. Changed: 13/2/2024 14:22.
Abstract
Publikace je vstupem do problematiky metodologické postmoderní právně teoretické skepse jak v oblasti právního a neprávního normativního myšlení v globální multikulturní civilizaci, tak i na teritoriu státovědním a konstutucionálním, zvláště v aspektu střetu mezi univerzalismem západního pojetí základních práv a svobod s globální realitou Clash of Civilizations v mikro i makrostruktuře znaků státu a státnosti. Předmoderní, moderní a postmoderní teoretické a doktrinální interpretace a představy o právu, pravedlnosti, státu a znacích státnosti jsou jádrem temporálního nazírání informační konzervy lidstva (kolektivního právního nadvědomí) i na státoprávní instituty dneška. Autor se snaží postihnout nejen problematiku normativity (recentně vládu práva, případně zákona), ale i morality (recentně axiologický problém a střet globálního charakteru v oblasti internacionalistiky) a zejména legitimity (recentně krize vlády většiny s ústavními právy menšin). Domýšlí též konsekvence a konotace v rámci univerzalismu fundamentálních lidských práv a svobod vesternalistického konstitucionalismu s kritickou diferenciací koncepcí mimoevropských.
Abstract (in English)
The publication is an introduction to the issue of methodological postmodern legal theoretical skepticism both in the field of legal and non-legal normative thinking in a global multicultural civilization, as well as in the territory of political and constitutional science, especially in the aspect of the clash between the universalism of the Western concept of fundamental rights and freedoms and the global reality of the Clash of Civilizations in the micro and macro structure of state symbols and statehood. Pre-modern, modern and post-modern theoretical and doctrinal interpretations and ideas about law, justice, the state and the signs of statehood are the core of the temporal perception of humanity's information preserve (collective legal superconsciousness) and state law institutes today. The author tries to address not only the issue of normativity (recently the rule of law, possibly the law), but also morality (recently an axiological problem and the clash of a global character in the field of international studies) and especially legitimacy (recently the crisis of majority rule with the constitutional rights of minorities). He also imagines the consequences and connotations within the framework of the universalism of fundamental human rights and freedoms of Westernist constitutionalism with a critical differentiation of non-European concepts.
PrintDisplayed: 4/5/2024 00:52