MITTELSTÄDT, René Marcel. A Model of Knowledge Management in Parliament. A Quantitative Study for Europe. Science International Empirical Review. Bamberg, 2024, vol. 2, No 1, p. 72-96. ISSN 2942-1047.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name A Model of Knowledge Management in Parliament. A Quantitative Study for Europe
Name in Czech Model managementu znalostí v Parlament. Kvantitativní studie pro Evropa
Authors MITTELSTÄDT, René Marcel.
Edition Science International Empirical Review, Bamberg, 2024, 2942-1047.
Other information
Original language English
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50200 5.2 Economics and Business
Country of publisher Germany
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit University of Finance and Administration
Keywords (in Czech) Data, informace, management znalostí, poslanec, politika tvorba, veřejná správa.
Keywords in English Data; information; knowledge management; Member of Parliament; policy making; public administration.
Tags AR 2023-2024, RIV_2025, xJ5
Changed by Changed by: Bc. Jan Peterec, učo 24999. Changed: 7/6/2024 11:21.
Abstract
Despite being the fundamental pillar of our democratic systems, there has been a notable scarcity of research on knowledge management within parliamentary settings. The few existing approaches fail to consider the unique structure of parliaments and the challenges newly elected members face. Previous research concluded that knowledge in parliaments still tends to be tacit, informal, and not recorded. In view of the multitude of highly knowledge-intensive crises in the last decade, the need for political knowledge management becomes apparent. This paper investigates how members of the national parliaments in Europe manage their knowledge relevant for policy-making, using original data collected in a quantitative online-survey in mid-2023. I was able to show that both organizational and cultural barriers hinder good knowledge work and that a systematic approach is still not being pursued. I come to the conclusion that modern politics lacks sufficient resources and know-how to adequately evaluate and apply the flood of information in everyday business. This deficiency is especially detrimental to inexperienced MPs and members of the opposition. Building on these findings, a proposed model for political knowledge management is presented. The central pillars are, on the one hand, the creation of awareness, the formulation of a knowledge strategy, the more intensive integration of external expertise and the establishment of IT support.
Abstract (in Czech)
Přestože jde o základní pilíř našich demokratických systémů, došlo k významnému nedostatek výzkumu o řízení znalostí v parlamentním prostředí. Těch pár stávající přístupy nezohledňují jedinečnou strukturu parlamentů a parlamentů výzvy, kterým nově zvolení členové čelí. Předchozí výzkum dospěl k závěru, že znalosti v parlamenty stále bývají tiché, neformální a nezaznamenané. Vzhledem k množství vysoce znalostně náročné krize v posledním desetiletí, potřeba politických znalostí řízení je zřejmé. Tento dokument zkoumá, jak členové národní parlamenty v Evropě spravují své znalosti důležité pro tvorbu politik pomocí originálu údaje shromážděné v kvantitativním online průzkumu v polovině roku 2023. Podařilo se mi ukázat, že obojí organizační a kulturní bariéry brání dobré znalostní práci a že systematické přístup se stále neuplatňuje. Docházím k závěru, že moderní politika chybí dostatečné zdroje a know-how k adekvátnímu vyhodnocení a aplikaci záplavy informace v každodenním podnikání. Tento nedostatek je zvláště škodlivý nezkušení poslanci a členové opozice. Na základě těchto zjištění bylo navrženo je prezentován model pro řízení politických znalostí. Centrální sloupy jsou na na jedné straně vytváření povědomí, formulace znalostní strategie, tím více intenzivní integrace externích odborných znalostí a zřízení IT podpory.
PrintDisplayed: 19/6/2024 19:28