KUBÍČKOVÁ, Dana, Vladimír NULÍČEK a Irena JINDŘICHOVSKÁ. Indicator EVA in conditions of SMEs in the Czech Republic. In Löster, T., Pavelka T. Proceedings of the “The 12th International Days of Statistics and Economics“. Prague: L. Mackáková, Melandrium (University of Economics, Prague). s. 949-958. ISBN 978-80-87990-14-8. 2018.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Indicator EVA in conditions of SMEs in the Czech Republic
Název česky Ukazatel EVA v podmínkách MSP v České Republice
Autoři KUBÍČKOVÁ, Dana (203 Česká republika, garant, domácí), Vladimír NULÍČEK (203 Česká republika, domácí) a Irena JINDŘICHOVSKÁ (203 Česká republika).
Vydání Prague, Proceedings of the “The 12th International Days of Statistics and Economics“ od s. 949-958, 10 s. 2018.
Nakladatel L. Mackáková, Melandrium (University of Economics, Prague)
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání elektronická verze "online"
WWW Celý text článku
Kód RIV RIV/04274644:_____/18:#0000408
Organizační jednotka Vysoká škola finanční a správní
ISBN 978-80-87990-14-8
UT WoS 000455809400095
Klíčová slova česky Ekonomická přidaná hodnota; náklady kapitálu; MSP
Klíčová slova anglicky Economic value added; Cost of equity; SMEs
Štítky AR 2018-2019, cervenec_2019_o, RIV_2019, WOS, xD1
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Dominika Moravcová, učo 21787. Změněno: 18. 3. 2019 13:51.
Anotace
This paper focuses on the indicator Economic Value Added (EVA) in Small and Medium Enterprises (SMEs) in the transitional economy of the Czech Republic. EVA has been in the use on capital markets and in-company managerial calculations since the 1980s. Our research question is to find the actual level of this indicator in conditions of different segments of SMEs market (cross-industry comparison) and furthermore provide comparison of SMEs with large companies. The second research question is to find whether the level of EVA differs depending on the branch of industry in which the SMEs operate. And the last question is to assess whether the level of EVA changes in correlation with selected in company indicators. The research employs a set of 16,302 company data obtained from Albertina database. The preliminary results confirmed the findings of previous research and furthermore they show that the level of EVA indicator is generally very low in the Czech Republic even in the large companies. The findings are limited by many factors stemming from the nature of general economic environment, however, they can contribute to the general overview of the capital employed in the Czech Republic as the transitional economy. The results may serve as an introductory study for the following research on company decision-making. From the standpoint of comparison of EVA has certain shortcoming namely from the point of view that EVA (Economic Value Added) is essentially an absolute value expressed in currency units. For intra-industry comparison we would like to use some comparative value - a ratio similar to ROE or ROA. In our research we attempt to calculate similar measures and use them for comparison.
Anotace česky
Příspěvek se zaměřuje na indikátor Ekonomická přidaná hodnota (EVA) v malých a středních podnicích (MSP) v přechodné ekonomice České republiky. Od osmdesátých let se EVA používá na kapitálových trzích a podnikových manažerských výpočtech. Naší výzkumnou otázkou je zjistit skutečnou úroveň tohoto ukazatele v podmínkách jednotlivých segmentů trhu MSP (mezioborové srovnání) a dále poskytnout srovnání malých a středních podniků s velkými společnostmi. Druhou výzkumnou otázkou je zjistit, zda se úroveň EVA liší v závislosti na odvětví průmyslu, ve kterém MSP působí. Poslední otázkou je zhodnotit, zda se úroveň EVA mění v korelaci s vybranými ukazateli společnosti. Výzkum využívá soubor 16 302 firemních dat získaných z databáze Albertina. Předběžné výsledky potvrdily zjištění z předchozího výzkumu a dále ukazují, že úroveň ukazatele EVA je v ČR obecně velmi nízká i ve velkých podnicích. Zjištění jsou omezena mnoha faktory vyplývajícími z povahy obecného ekonomického prostředí, mohou však přispět k obecnému přehledu o kapitálu použitého v České republice jako přechodné ekonomice. Výsledky mohou sloužit jako úvodní studie následujícího výzkumu podnikového rozhodování. Z hlediska srovnání EVA má určité nedostatky, a to zejména z pohledu, že EVA (Economic Value Added) je v podstatě absolutní hodnotou vyjádřenou v měnových jednotkách. Pro srovnání v rámci odvětví bychom chtěli použít srovnávací hodnotu - poměr podobný ROE nebo ROA. V našem výzkumu se snažíme vypočítat podobná opatření a použít je pro srovnání.
VytisknoutZobrazeno: 19. 4. 2024 21:23