PETRŮ, Naděžda. Tchajwanští muži chtějí být laobany (Taiwanese men want to be ladies). 1st ed. Praha: ANTECOM, s.r.o., 2018, p. 59-60. ISSN 1805-5397.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Tchajwanští muži chtějí být laobany
Name in Czech Tchajwanští muži chtějí být laobany
Name (in English) Taiwanese men want to be ladies
Authors PETRŮ, Naděžda.
Edition 1. vyd. Praha, p. 59-60, 2 pp. 2018.
Publisher ANTECOM, s.r.o.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Popularizing texts and activities
Field of Study 50204 Business and management
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
Organization unit University of Finance and Administration
ISSN 1805-5397
Keywords (in Czech) Tchajwan, rodinné podnikání,
Keywords in English Taiwan, family business,
Changed by Changed by: doc. Ing. Naděžda Petrů, Ph.D., učo 9895. Changed: 27/1/2019 11:32.
Abstract
Na Tchaj-wanu je podnikatel často označován jako „laoban“. Laoban znamená šéf, tedy někdo, kdo není podřízený nikomu jinému než sobě a kdo ostatní pověřuje plněním úkolů podle vlastního uvážení. Člověk, který na ulici prodává nudle, jež mu rodinní příslušníci vyrábějí, je laoban. Vlastník malé rodinné továrny je laoban, prezident velké společnosti, kterou vlastní rodinný klan, je také laoban. Muži na Tchaj-wanu jsou posedlí myšlenkou stát se laobanem proto, aby nemuseli pracovat pro jinou osobu. V roce 2011 v populaci čítající 23 milionů lidí každá osmnáctá osoba podnikala.
Abstract (in English)
In Taiwan, an entrepreneur is often referred to as "laoban." Laoban means a boss, that is, someone who is not subordinate to anyone other than himself and who commissions others to perform tasks at his own discretion. The man who sells the noodles made by family members on the street is a lamban. The owner of a small family factory is a laban, the president of a large company owned by a family clan, is also a laban. Men in Taiwan are obsessed with the idea of becoming a laban, so they do not have to work for another person. In 2011, in the population of 23 million people, every eighteenth person took part.
PrintDisplayed: 17/5/2024 10:14